Arrasów dzieje osobliwe: Wielki powrót (4)
W skrócie
Dzieje arrasów od zagrabienia ich w 1795 roku do odzyskania kolekcji po traktacie ryskim z 1921 roku. Zabytki odzwierciedlają kunszt artystów tkaczy, a także stan wiedzy w epoce renesansu.
Oglądaj w telewizji
Opis
W 2021 roku przypadają trzy ważne rocznice związane z burzliwą historią wawelskiej kolekcji arrasów. W 1571 roku na mocy testamentu Zygmunta Augusta unikalny zbiór został przekazany narodowi. W 1921 roku zawarto traktat ryski, który otwierał drogę do odzyskania dzieł zagrabionych przez bolszewicką Rosję. W 1961 roku zaś po wielu staraniach do kraju trafiły utracone podczas wojny arrasy z Kanady. Te trzy wydarzenia stanową kanwę barwnej opowieści o losach cennej kolekcji, przedstawionej na tle dziejów Polski.
W tym odcinku
Eksperci przybliżają dzieje cennych arrasów od 1795 roku, kiedy to zostały zagrabione przez Rosję, do tryumfalnego odzyskania kolekcji po traktacie ryskim z 1921 roku. Stało się to dzięki Marianowi Morelowskiemu i Aleksandrowi Czółnowskiemu. Do tego analiza artystyczna zabytków ukazuje nie tylko kunszt artystów tkaczy, ale i stan wiedzy przyrodniczej oraz odkryć geograficznych epoki renesansu.