TVP Historia 2Program TV na Sobota 11.01.2025

Sobota 11.01
Od teraz
7:40
11 stycznia 1908 roku Wielki Kanion Kolorado otrzymał status Pomnika Przyrody. W 1918 roku parlament brytyjski uchwalił prawo wyborcze kobiet. W 1924 roku rozpoczęła się reforma Grabskiego.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:45
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:05
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:20
Kiedy Jadwiga poślubia Jagiełłę, w Krakowie powstał tętniący życiem dwór. Udało się znaleźć rachunki, dzięki którym dowiedzieliśmy się, co jedli król i królowa. Potrawy rekonstruuje Maciej Nowicki.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:05
Akcja serialu toczy się w drugiej połowie XVIII wieku. Ukazuje dramatyczną walkę o utrzymanie Prus Książęcych przy Polsce.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:55
Cykl programów przedstawiających sylwetki najważniejszych postaci myśli politycznej XIX i XX wieku. Prowadzący przybliżą takie osoby jak są m.in. Stanisław Koźmian czy Maurycy Mochnacki.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:00
Autorzy prezentują słabo poznane miejsca na świecie. Docierając do nich różnymi środkami komunikacji, pieszo, pociągiem lub łodzią, odkrywają piękno lokalnych tradycji i obszarów dziewiczej natury.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:45
W 1933 roku na skutek melioracji obniżył się poziom wody w Jeziorze Biskupińskim i wyłoniły się z niego drewniane kształty. Tak rozpoczęła się największa przygoda polskiej archeologii.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:15
Przyrodniczy film dokumentalny prezentujący mało znane, "dzikie" rzeki znajdujące się na terenie województwa łódzkiego.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:05
Ostre zimy zmuszają zwierzęta żyjące wokół Wielkich Jezior do ciągłej adaptacji. Polatuchy świecą w ciemności, kruki przechytrzają wilki w poszukiwaniu pożywienia, a niedźwiadki kryją się w śniegu.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:55
Działalność Jana Karola Chodkiewicza miała duży wpływ na dzieje Europy. Czterysta lat po jego śmierci trzech profesorów historii rusza szlakiem miejsc, które mają związek z legendarnym dowódcą.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:50
Kiedy z 17 na 18 sierpnia 1943 r. nalot RAF-u obrócił Peenemünde w perzynę, produkcję broni V-1 i V-2 przeniesiono w kilka różnych miejsc, m.in. do podziemnych kompleksów w Turyngii i Górach Sowich.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:20
Porucznik Sławomir Borewicz i jego koledzy z wydziału kryminalnego MO rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:15
Porucznik Sławomir Borewicz i jego koledzy z wydziału kryminalnego MO rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:05
Biografia aktora Eugeniusza Bodo, ilustrowana fragmentami filmów fabularnych oraz materiałami dokumentalnymi.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:55
Będący plonem polarnej wyprawy Włodzimierza Puchalskiego film prezentuje roślinność Spitsbergenu, na którym obok mchów i porostów występuje również około 140 gatunków roślin kwiatowych.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:05
Seria o najmniejszych państwach Europy. Mikropaństwa Andory, Liechtensteinu, Luksemburga, Malty, Monako i San Marino są bardzo łatwe do przeoczenia. Terenom tym udało się jednak zachować własne tradycje oraz florę i faunę, które obecnie są rzadkością dla reszty świata. Niezwykłe lokalizacje tych miejsc często znajdują się w ekstremalnych regionach górskich lub przybrzeżnych, co czyni je rajem dla zagrożonych gatunków. Jednak stabilność ich środowiska naturalnego jest zagrożona przez różne problemy. Ekipa podróżuje do tych krajów i opowiada historie ich odważnych wysiłków na rzecz zachowania ich naturalnych cech i kulturowej autonomii.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:55
Portrety znanych osobistości z czasów PRL - pierwszych sekretarzy KC PZPR i innych dygnitarzy. Autorzy analizują biografie m.in. Bolesława Bieruta, Józefa Cyrankiewicza i Czesława Kiszczaka.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:20
Przygody załogi czołgu "Rudy" - Janka, Gustlika, Grigorija i Olgierda - na frontach drugiej wojny światowej. Żołnierzom pomaga pies Szarik.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:15
Początki Wiślicy sięgają IX wieku. Należała ona do najważniejszych ośrodków polityczno-administracyjnych monarchii piastowskiej.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:20
Twórcy zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX w. W dyskusji biorą udział eksperci o odmiennych poglądach. Tłem debaty są przestrzenie muzealne. Widzowie mogą głosować na wybranego historyka.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:05
Seria przybliża historie największych ataków terrorystycznych. Wywiady ze świadkami i rekonstrukcje wydarzeń pozwolą na dogłębną analizę tych dramatycznych sytuacji. Głos zabiorą eksperci.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:50
Na tle burzliwych wydarzeń rozgrywa się wątek mezaliansu skromnego chłopaka i arystokratki.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:10
Rok 1944. Spośród uchodźców Niemcy wybierają do rozstrzelania inteligentów. Wśród nich jest aktor, który marzy o roli Makbeta.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:30
W 1991 r. członkowie organizacji terrorystycznej Świetlisty Szlak zamordowali w wiosce Pariacoto na północy Peru dwóch polskich misjonarzy, Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:10
Holokaust był zaplanowaną zbrodnią, a jego skala przechodziła ludzkie wyobrażenie. Ci, którzy przetrwali, już zawsze musieli zmagać się z traumą. Ocalali z zagłady dzielą się swoimi historiami.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:50
Codzienność mieszkańców byłego ZSRR ukazana przez pryzmat przemian ustrojowych. Każdy z reportaży opowiada o jednym dniu z życia wybranego bohatera, którego losy odzwierciedlają znaki czasu.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:15

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...