TVP Historia 2Program TV na Niedziela 15.12.2024

Niedziela 15.12
Od teraz
7:00
15 grudnia 1900 roku w Warszawie otwarto Zachętę. W 1939 roku odbyła się prapremiera 'Przeminęło z wiatrem'. W 1970 roku robotnicy, na rozkaz Gomułki, zostali ostrzelani przez wojsko.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:05
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:30
W 1991 r. członkowie organizacji terrorystycznej Świetlisty Szlak zamordowali w wiosce Pariacoto na północy Peru dwóch polskich misjonarzy, Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:10
9:05
Akcja serialu toczy się w drugiej połowie XVIII wieku. Ukazuje dramatyczną walkę o utrzymanie Prus Książęcych przy Polsce.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:55
Historie fortec i magnackich rezydencji z terenów dawnej Galicji, Podola i Wołynia. Dowiemy się też, w jakim stanie są te budowle obecnie.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:15
Seria, w której widzowie poznają największe miasta bałkańskie: Lublanę, Sarajewo, Belgrad, Sofię i Bukareszt. Wielu Europejczyków nadal kojarzy te miejsca z socjalistyczną dyktaturą. Dla większości są to miasta krwawych wojen lat 90. Okazuje się jednak, że oferują one ekscytującą i inspirującą teraźniejszość z dużym potencjałem na przyszłość.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:05
W starożytności uważano, że zwierzęta przewidują kataklizmy. Współcześni badacze odkrywają ich zaskakujące strategie przetrwania w obliczu cyklonów, trzęsień ziemi czy erupcji wulkanów.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:55
Do Walii należą: wysokie góry, najdłuższa rzeka Wielkiej Brytanii i 2700 km linii brzegowej. Kraj ten to ciekawa mozaika środowisk przyrodniczych, które zmieniają się wraz z kolejnymi porami roku.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:45
Pierwsze kompleksowe opracowanie poświęcone historii polskiej kuchni, które systematycznie prezentuje istotę i bogactwo kulinarne, jakie otrzymaliśmy do naszych przodków.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:25
Cykl filmów poświęconych bitwom z różnych wojen i okresów historycznych. Twórcy prezentują ich przebieg dzięki rekonstrukcjom historycznym.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:55
Film opowiada historię polskiego galeonu Wodnik, jednego z najsłynniejszych XVII-wiecznych okrętów wojennych, oraz o osobach z nim związanych. Wśród nich znajduje się admirał Hermann Witte oraz radna z francuskiego miasta Saint Malo, która zafascynowana historią statku, doprowadziła do zbudowania jego repliki w miejscowym porcie. Losy Wodnika stają się także pretekstem do przybliżenia bitwy pod Oliwą i sylwetki dowódcy polskiej floty Arenda Dickmanna. Film wspomina również o Krzysztofie Arciszewskim, który jako pierwszy spacerował po dnie Morza Północnego, zanim dotarł do Pernambuco. W opowieści nie brakuje również tajemnicy, która otacza późniejsze losy tego niezwykłego okrętu.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:20
Niezłomny duchowny próbuje nieść dobro w ciężkich czasach.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:50
Wiele zawodów odeszło w zapomnienie. Przejście do historii może też czekać wikliniarzy, bednarzy, kołodziejów czy garncarzy. W programie rzemieślnicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:05
Twórcy zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX w. W dyskusji biorą udział eksperci o odmiennych poglądach. Tłem debaty są przestrzenie muzealne. Widzowie mogą głosować na wybranego historyka.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:50
W 1912 roku inżynier chemik Marian Wieleżyński postanowił odprowadzać gaz z odwiertów naftowych rurociągami i spalać go w zakładach przemysłowych. Zaprosił do współpracy Władysława Szaynoka.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:10
Dokument ukazujący historię Jana Rodowicza Anody, członka batalionu Zośka. W obrazie wykorzystane materiały okresu II wojny światowej i lat stalinizmu. Zostaną one uzupełnione o archiwa rodzinne.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:00
Pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji serial wojenno- sensacyjny wg scenariusza B. Wołoszańskiego. Film oparty na książce 'Twierdza szyfrów".
WIĘCEJ INFORMACJI
18:45
Opowieść o fenomenie i historii Solidarności założonej w 1980 roku przez Lecha Wałęsę i Annę Walentynowicz. Ten związek zawodowy był największą organizacją opozycyjną w PRL-u lat 80.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:55
20:30
Oficjalnie patrolują granice Rosji, w rzeczywistości ścigają japońskie kutry rybackie, naruszające wody terytorialne Rosji.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:25
Nominacja do Złotej Kaczki dla Joanny Orleańskiej.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:50
Historia jedynego zamku nad Loarą we Francji, będącego w polskich rękach - rodziny Reyów. Kupiony przez Ksawerego Branickiego w 1849 roku i przebudowany w duchu II Cesarstwa.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:25
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:00
Kamera towarzyszy moskiewskim ratownikom. Jakość usług zdrowotnych przyczyniła się do tego, że średnia długość życia w Rosji jest krótsza niż w innych krajach europejskich.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:25
16 grudnia 1922 roku zamordowano prezydenta Gabriela Narutowicza. W 1944 roku w locie nad kanałem La Manche zginął Glenn Miller. W 1970 roku w Gdańsku przed bramą Stoczni otwarto ogień do robotników.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:30

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...