Teleman

Tajemnica twierdzy szyfrów | odc. 10/13

serial wojenny Polska 2007  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Młodzież z Hitlerjugend atakuje amerykańską grupę pancerną osłaniającą komandosów w drodze do zamku Czocha. Komandosi mają zadanie wyłączyć transformator. Dostaną się do zamku przez studnię.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Serial wojenno-sensacyjny według scenariusza Bogusława Wołoszańskiego, opartego na jego powieści pt. "Twierdza szyfrów" zainspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Tytułowa twierdza to dolnośląski zamek Czocha, w którym ukryto niemiecką maszynę do odczytywania radzieckich kodów. Osią akcji serialu, toczącej się w ostatnich miesiącach II wojny światowej, jest poszukiwanie przez wywiady amerykański i radziecki tego urządzenia. W 1945 r. amerykańska grupa TICOM, kierowana przez komandora Compaigne'a (Paweł Deląg), odnalazła maszynę w niemieckim mieście Rosenheim. Zostało następnie przewiezione do USA, gdzie użyto go do odczytywania radzieckich depesz dyplomatycznych.

W tym odcinku

Młodzież z Hitlerjugend atakuje amerykańską grupę pancerną, osłaniającą komandosów w drodze do zamku Czocha. Komandosi docierają w okolice budowli, z zamiarem wyłączenia transformatora. Wówczas Czerny, Compaigne, Afgan i Wood mają się dostać przez studnię do zamku. Jorg prowadzi ich do schronienia w lochu. Następnie przekazuje Compaigne'owi depeszę i kody do "Aparatu". Wybuch alarmuje Globckego, który domyśla się, że jest to kolejna próba przechwycenia maszyny deszyfrującej. Nakazuje rozpoczęcie przygotowań do ewakuacji. Tymczasem w zamku pojawia się Otto Skorzeny, dowódca komandosów SS.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...