TVP Historia 2Program TV na Niedziela 10.11.2024

Niedziela 10.11
Od teraz
7:55
10 listopada 1444 roku rozegrała się bitwa pod Warną. W 1910 roku Lew Tołstoj opuścił swój dom w Jasnej Polanie. W 1918 roku Józef Piłsudski powrócił z Magdeburga do Warszawy.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:00
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:25
Emka Kowalska prezentuje pozycje książkowe, które pozwolą poznać tajniki historii Polski i świata. W programie pojawią się książki dla przedszkolaków i nastolatków, wojenne losy czy biografie władców.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:30
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny obchodzi w 2024 roku 100-lecie autokefalii nadanej przez patriarchat Konstantynopola. Ten akt uniezależnił go od patriarchatu moskiewskiego po 1918 roku.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:50
Historia pierwszego w dziejach polskiego prawosławia biskupa polowego - generała brygady Sawy. Trudne przeżycia wojenne skłoniły go do porzucenia munduru i zastąpienia go habitem zakonnym.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:10
Scenariusz wg opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Wiedźmin Geralt z Rivii, zwany Białym Wilkiem, zwalcza zagrażające ludziom potwory.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:55
Opowieść o europejskich obyczajach widzianych przez pryzmat zmian dokonujących się w modowych trendach. Autorzy z humorem przybliżają obraz społeczeństw na przestrzeni wieków, przywołując anegdoty.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:25
Pierwsze kompleksowe opracowanie poświęcone historii polskiej kuchni, które systematycznie prezentuje istotę i bogactwo kulinarne, jakie otrzymaliśmy do naszych przodków.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:05
Dariusz Gross przedstawi parki narodowe od zupełnie innej strony. Ukaże tajniki pracy naukowców, którzy badają nieodkryte dotąd tajemnice ekosystemów i starają się zachować je dla przyszłych pokoleń.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:30
W 2019 roku jeden z symboli Paryża stanął w płomieniach. Twórcy filmu dostali zgodę na wstęp do zniszczonej świątyni. Towarzyszyli ludziom ryzykującym życie, by ocalić katedrę.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:15
Opowieść o rzekach Hiszpanii i Portugalii. Niemal każda zaawansowana cywilizacja zawdzięcza swój rozwój istnieniu tych pulsujących strumieni życia. Te zbiorniki wodne były pierwszymi autostradami.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:05
Dział Zbiorów Specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie gromadzi zabytki piśmiennictwa wojskowego. Znajduje się tam wiele cennych i rzadkich dzieł.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:25
Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego w jednym z domów w Miedzeszynie utworzyło więzienie dla osób, które uważano za wrogów PRL. Miejsce to zdekonspirował były pracownik MBP Józef Światło.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:40
Na początku I wojny światowej Francja i Anglia nie zamierzały wtrącać się w sprawę Polski, by nie narazić się Rosji. Dmowski liczył, że kraj ten sam z siebie zauważy potrzebę współpracy z Polakami.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:05
Sielską miejscowość na Podlasiu zaczyna ogarniać chaos.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:55
W lipcu i sierpniu 1980 roku Polskę ogarnęły protesty. Ich bezpośrednią przyczyną była podwyżka cen podstawowych produktów spożywczych. 14 sierpnia rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:05
Sylwetka rabina krakowskiej synagogi Tempel, Ozjasza Thona, żyjącego w latach 1880-1935. Z jego inicjatywy powstała polskojęzyczna gazeta żydowska 'Nowy Dziennik'. Był posłem parlamentu II RP.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:30
Losy Jana Potockiego - podróżnika, historyka i literata. Poznajemy m.in. jego dzieciństwo, twórcze początki, a także udział w politycznych zawirowaniach podczas sejmu czteroletniego.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:10
Polityczna i społeczna sytuacja Polski w latach 1917-1918 zaprezentowana w kontekście najważniejszych wydarzeń ówczesnej Europy i ruchów rewolucyjnych wstrząsających Starym Kontynentem.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:05
Jeden z najpopularniejszych polskich seriali lat 70. i 80. XX w. Opowiada o życiu codziennym Polaków pod okupacją hitlerowską.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:50
Biografia Romana Dmowskiego - od dzieciństwa po okres międzywojnia, gdy był jednym z najbardziej wpływowych mężów stanu.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:35
Na placu Piłsudskiego w Warszawie we wrześniu 2020 roku miała odbyć się beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego. Uważany był za jednego z najwybitniejszych Polaków XX w., obrońcę praw człowieka i Kościoła.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:20
Cykl, zrealizowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podsumowuje największe sportowe wydarzenia na przestrzeni całego wieku. To historia zawodników i ich osiągnięć.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:05
II wojna światowa. Stanisław Kolicki wkrada się w niemieckie szeregi jako Hans Kloss. W nowym wcieleniu jest oficerem Abwehry.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:00
Sposób na zdobycie koncesji na sprzedaż alkoholu.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:55
Historia powstania wielkopolskiego. Twórcy sięgnęli po niepublikowane francuskie archiwalia oraz materiały z Polskiej Filmoteki Narodowej i prywatnych kolekcji. Nie zabraknie fabularyzowanych scen.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:15
Riszat Menetow jest jednym z najbogatszych Tatarów na Krymie. Widzowie przekonają się, jak wygląda życie członkowie tatarskiej społeczności, którzy na Krym wrócili dopiero w latach 90.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:40
Omówienie wydarzeń z dnia 11 listopada, takich jak: rozejm w Compiegne, odzyskanie przez Polskę niepodległości (1918 r.) czy demonstracja przed Grobem Nieznanego Żołnierza (1979 r.).
WIĘCEJ INFORMACJI
1:45

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...