TVP Historia 2Program TV na Niedziela 3.11.2024

Niedziela 3.11
Od teraz
7:25
3 listopada 1903 roku powstał pierwszy elektrokardiograf. W 1948 roku odbył się kongres zjednoczeniowy PPR i PPS. W 1954 roku zmarł Henri Matisse. W 1984 roku miał miejsce pogrzeb ks. Popiełuszki.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:30
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:50
Emka Kowalska prezentuje pozycje książkowe, które pozwolą poznać tajniki historii Polski i świata. W programie pojawią się książki dla przedszkolaków i nastolatków, wojenne losy czy biografie władców.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:00
Transmisja liturgii odprawianej we wrocławskiej katedrze.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:55
W skład zespołu cmentarnego wchodzi kilka nekropolii: cmentarz katolicki, luterański, kalwiński, żydowski, oraz dwa cmentarze muzułmańskie - kaukaski i tatarski. To niezwykle ważne miejsce w Polsce.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:00
Szwedzi zostają rozgromieni pod Połtawą. August II jedzie do Warszawy i nawiązuje romans. Anna ma się usunąć. Ponieważ dysponuje pisemnym zobowiązaniem się króla do małżeństwa, chce walczyć.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:50
Cmentarz, który zaświadcza o dramatycznych losach Kresów. Tu spoczywają żołnierze z 1919, 1920 i 1939 r. i powstańcy z Wilna z 1944 r.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:05
Pierwsze kompleksowe opracowanie poświęcone historii polskiej kuchni, które systematycznie prezentuje istotę i bogactwo kulinarne, jakie otrzymaliśmy do naszych przodków.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:45
Dokumentaliści ukazują dawne szlaki pielgrzymkowe wiodące przez cztery kraje europejskie. Podążają trasami, które przemierzali Napoleon i Rzymianie. Odwiedzają też wyspę Mont-Saint-Michel w Normandii.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:40
Ostrów Lednicki nazywany jest wyspą władców. Do dziś zachowały się tam pozostałości najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej z X wieku oraz relikty wałów obronnych.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:45
Opowieść o rzekach Hiszpanii i Portugalii. Niemal każda zaawansowana cywilizacja zawdzięcza swój rozwój istnieniu tych pulsujących strumieni życia. Te zbiorniki wodne były pierwszymi autostradami.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:40
Muzyka klasyczna wybitnych kompozytorów ilustruje niezwykłe, czasem eksperymentalne bądź animowane filmy krótkometrażowe.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:45
Opowieść o niezwykłym hospicjum w Wilnie. Siostra Michaela, chcąc dodać swoim podopiecznym otuchy i nadziei, spełnia ich szalone marzenia. To daje im możliwość spokojnego pożegnania się ze światem.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:35
Latem 1944 wojna powoli dobiegała końca. Żołnierze Wermachtu cofali się przed Rosjanami, którzy wkroczyli na ziemie polskie. Operacja "Bagration", którą rozpoczęto w czerwcu tego roku, miała przynieść Niemcom klęskę. Jej częścią była ofensywa brzesko-lubelska, w której tragiczną rolę odegrali Polacy.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:00
Emerytowany profesor spotyka córkę zmarłego kolegi. Pomaga jej w opiece nad dziećmi.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:15
Opowieść o legendarnym skoczku narciarskim, żołnierzu Armii Krajowej i kurierze tatrzańskim.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:10
Dokument ukazuje terytorialny podbój Mieszka I. Podporządkowane mu ziemie nad Odrą i Wisłą, ukształtowały granice Polski. Mapę jego państwa wydedukowano z opisu granic, zawartego w akcie Dagome iudex.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:05
Twórcy zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX w. W dyskusji biorą udział eksperci o odmiennych poglądach. Tłem debaty są przestrzenie muzealne. Widzowie mogą głosować na wybranego historyka.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:55
Kulisy działalności Stowarzyszenia 'Bitwy pod Komarowem', którego członkowie każdego roku organizują manewry kawaleryjskie. Uczestnikom przyświeca idea upamiętniania bohaterów walk z 1920 r.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:15
Widzowie zapoznają się z kontrowersjami związanymi z pomnikiem 'Braterstwa Broni', zwanego popularnie pomnikiem 'czterech śpiących'. Monument postawiono ku pamięci żołnierzy radzieckich.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:30
Biografia legendarnego kapłana. Jerzy Popiełuszko od początku istnienia Solidarności jest duchowym przewodnikiem walczących robotników.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:15
Autorzy przedstawiają dzieje Polski przez pryzmat losów słynnej kolekcji wawelskich arrasów. Przywołują słynne postacie i przełomowe wydarzenia historyczne od połowy XVI wieku aż do współczesności.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:10
Seria prezentująca rolę państw regionu arktycznego w II wojnie światowej i próbująca odtworzyć militarne zmagania w tym rejonie. Widzowie zobaczą z bliska pracę nurków odnajdujących zatopione wraki.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:05
Kontynuacja losów bohatera filmu "Umarłem, aby żyć". Wójcik na nowo podejmuje konspiracyjną działalność.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:25
Historia Cmentarza Komunalnego Powązki. Powstał w 1912 roku jako cmentarz prawosławny. W 1918 został przekształcony w cmentarz wojskowy.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:15
Autorzy programu prezentują przełomowe wydarzenia z historii Polski i świata.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:45
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:45
Chełmno przyciąga turystów doskonale zadbanymi zabytkami. Cieszy się ośmiowiekową tradycją. O tym, co odróżnia układ Chełmna od innych miast średniowiecznych, opowie Anna Grzeszna-Kozikowska.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:50
Andriej Konstantinow mieszka w Petersburgu - kryminalnej stolicy Rosji. Od kilku lat zajmuje się pisaniem o przestępczości, a także kieruje agencją dziennikarstwa śledczego.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:15
4 listopada 1956 roku czołgi wjechały do Budapesztu. W 1959 roku rząd uzależnił sprzedaż węgla dla rolników od dostaw mięsa. W 1981 r. spotkali się Józef Glemp, Lech Wałęsa i Wojciech Jaruzelski.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:20

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...