Popiełuszko. Wolność jest w nas (4-ost.)
W skrócie
Jerzy organizuje pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę. Wie, że w jego otoczeniu są współpracownicy SB. Znajomi proponują mu wyjazd do Rzymu, ale on odmawia. Jest przygotowany na najgorsze.
Oglądaj w telewizji
Opis
Biografia legendarnego kapłana, kapelana warszawskiej Solidarności, na tle burzliwej historii. Jerzy Popiełuszko przychodzi na świat w podlaskiej wsi. Jako młodzieniec (Adam Woronowicz) wstępuje do seminarium duchownego. Przez dwa lata odbywa służbę wojskową w jednostce dla kleryków w Bartoszycach. W 1972 roku przyjmuje święcenia kapłańskie. Od początku istnienia Solidarności jest duchowym przewodnikiem walczących robotników. Jego niezłomna postawa, mądrość i poczucie humoru zjednują mu sympatię wiernych. Z czasem Służba Bezpieczeństwa uznaje jego działalność za jawną walkę z komunizmem. Na Popiełuszkę zostaje wydany wyrok śmierci...
W tym odcinku
Jerzy szykuje pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę. Docierają do niego groźby śmierci. Wkrótce orientuje się, że w swoim najbliższym otoczeniu ma współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Znajomi proponują mu wyjazd na stypendium do Rzymu, ale on odmawia. Organizuje pielgrzymkę, w której udział bierze kilkadziesiąt tysięcy robotników. Zaczyna szykować się na najgorsze. Udaje mu się przeżyć pierwszą próbę zamachu. Wyjeżdża do Bydgoszczy, gdzie prowadzi publicznie modlitwę. W drodze powrotnej zostaje porwany, a później zamordowany. Wiadomość o jego śmierci staje się przyczyną narodowych rekolekcji, w których udział biorą dziesiątki tysięcy Polaków.