TVP Historia 2Program TV na Niedziela 14.07.2024

Niedziela 14.07
Od teraz
6:40
14 lipca 1867 roku Alfred Nobel zaprezentował działanie dynamitu. W 1939 roku zmarł Alfons Mucha, czeski malarz i ilustrator. W 1950 roku rozpoczęła nadawanie rozgłośnia 'Głos Ameryki'.
WIĘCEJ INFORMACJI
6:45
Bohaterem odcinka jest inspektor patrolu, który walczy z kłusownikami, dokonującymi nielegalnych połowów na Morzu Czarnym i Dniestrze.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:10
Tomasz Bednarek odwiedza Puszczę Białowieską. Widzowie będą mogli podziwiać kapliczki, krzyże czy cerkwie, które są charakterystyczne dla Podlasia. Zostanie również pokazana Hajnówka.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:30
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:00
Grupa ludzi z Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej od wielu lat próbuje dotrzeć do nieznanych miejsc projektu Riese. Ten podziemny kompleks to jedna z największych zagadek II wojny światowej.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:15
Tym razem będzie mowa o dokumencie uchwalonym w Radomiu w 1505 r. Sam akt prawny, ograniczający władzę króla i dopuszczający do podejmowania decyzji Izbę Poselską, okazał się przełomowy.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:40
W sierpniu 1944 roku 1. Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte dokonała samobójczej szarży. Dzięki niej Polacy powstrzymali kontratak elitarnych niemieckich sił pancernych pod Studziankami.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:00
Serial na podstawie powieści Walerego Łozińskiego pod tym samym tytułem. Spadkobierca starościca Mikołaja przyjeżdża do Żwirowa z kolegą.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:55
Filmowa opowieść o historii i skarbach monumentalnego pocysterskiego opactwa w Krzeszowie z XIII w. Jest nazywane europejską perłą baroku.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:25
Historia średniowiecznego Wolina zrekonstruowana na podstawie starych kronik. Opowieść ilustrują migawki z Festiwalu Słowian i Wikingów.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:10
Opowieść o najsłynniejszych budynkach Francji, wyjątkowych ze względu na styl architektoniczny, znaczenie historyczne i polityczne. W dokumencie pojawią się wypowiedzi ekspertów, archiwalia i zdjęcia.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:00
Film o Mykolaju Golowanie, rzeźbiarzu z ukraińskiego miasteczka Łuck. To opowieść przede wszystkim o codzienności człowieka, który poświęca się pracy, nie zważa na popularność i nie szuka poklasku.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:25
Dokument o pacjentach sanatorium w Ciechocinku, którzy przyjeżdżają tam, by podreperować zdrowie i poprawić samopoczucie.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:20
W czasie pobytu Napoleona na zamku w Kamieńcu Suskim w 1807 roku wojenne zmagania wsparła historia miłosna. Grzegorz Gajewski pokazuje realia ówczesnego życia z pomocą grup rekonstrukcyjnych.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:50
Vera z Niemiec i Stephane z Belgii spotykają się na warszawskiej Pradze. Połączył ich program wymiany studentów Erasmus i couchsurfing.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:10
Opowieść o wydarzeniach w Krakowie. Każdy odcinek poświęcony jest innemu obiektowi, z którym wiąże się fascynująca historia. Program tworzony we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:15
Sąsiedzi nie akceptują wielbłąda, pupila państwa Sawickich.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:25
Opowieść o losach podporucznika Jana Bołbotta, żołnierza 2. plutonu Rejonu Tynne Wieś i jego kolegów, którzy polegli w zaciętej walce z Rosjanami w dniach 18-21 września 1939 roku.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:55
Pierwsze lekcje czytania alfabetu Braille'a w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą. Twórca pragnął uchwycić moment satysfakcji na twarzy dziecka w momencie, gdy zaczyna rozumieć tekst.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:00
Odcinek przybliży wojnę Korony z krzyżakami, jej przyczyny, przebieg i skutki. Poznamy tradycję grunwaldzką oraz historię dwóch mieczów przekazanych przez heroldów Ulricha von Jungingena.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:45
Włodzimierz Lenin zadecydował o rozpoczęciu wojny z Polską już w listopadzie 1918 roku. Do pierwszego starcia doszło w lutym kolejnego roku. Walki trwały do października.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:00
Nazistowskie Niemcy zbudowały trzecią co do wielkości flotę wielorybniczą na świecie. Co najmniej 15 000 płetwali zostało zabitych w latach 1936-1939, by kraj mógł przystąpić do wojny.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:40
Dokument poświęcony Lidii Lwow-Eberle, kochance słynnego majora Zygmunta "Łupaszki" Szendzielarza.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:00
Serial historyczno - sensacyjny z elementami przygodowymi opisujący jeden z najważniejszych okresów w dziejach Polski - wojnę z bolszewikami w 1920 roku. Na tle wielkich dziejowych wydarzeń toczą się losy trzech młodych oficerów: pochodzącego z Wilna Bronka Jabłońskiego (Jakub Wesołowski), Władka Jarocińskiego (Wojciech Zieliński) z Wielkopolski i lwowianina Józefa Szymańskiego (Tomasz Borkowski). Trzej przyjaciele w tak dramatycznych czasach wystawieni są na próbę honoru, odwagi i patriotyzmu.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:40
Opowieść o kopalni soli w Wieliczce. Obraz powstał w ramach Warsztatu Młodych przed powołaniem Instytutu Filmowego. Zdobył nagrodę w Cannes w 1946 r. w kategorii krótkometrażowych filmów oświatowych.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:00
Alpejskie lodowce topnieją z powodu zmian klimatycznych, uwalniając cenne artefakty, szczątki ludzkie i przedmioty z I wojny światowej. Archeolodzy odkryli także drewniane przedmioty z epoki brązu.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:50
Koziołek Matołek i małpka Fiki-Miki powstały w głowie Kornela Makuszyńskiego. Osobą, która przeniosła te postacie na papier był Marian Walentynowicz. Był on także korespondentem wojennym.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:00
Po piętnastu latach spędzonych za kratami więzień wychodzi na wolność na trzy dni. Podczas przepustki musi zmierzyć się ze swoim życiem, ocenić przeszłość i szanse na przyszłość oraz podjąć decyzję.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:30
Andrzej wraz z kolegą postanawia założyć park hodowlany dla ślimaków. Pomaga im Grzegorz Skalmowski z Pasłęka, guru tej dziedziny. W przerwach w pracy mężczyźni prowadzą rozmowy o życiu i śmierci.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:00
Rockowy muzyk i modelka w aktorskim duecie.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:30
Henryk Fast uzyskał doktorat w Instytucie Matematycznym PAN. Karierę kontynuował w USA. Pragnieniem mężczyzny jest znalezienie miłości.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:10
II wojna światowa. Stanisław Kolicki wkrada się w niemieckie szeregi jako Hans Kloss. W nowym wcieleniu jest oficerem Abwehry.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:10
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:00
Historia Aleksandra, który występuje z żoną w nocnych klubach w Kijowie, prezentując erotyczno-iluzjonistyczny show własnego pomysłu. Kiedyś był aktorem profesjonalnego teatru.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:25
15 lipca 1410 roku miała miejsce bitwa pod Grunwaldem. W 1902 roku runęła dzwonnica na placu św. Marka w Wenecji. W 1968 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli kompartii w Warszawie.
WIĘCEJ INFORMACJI

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...