TVP Historia 2Program TV na Niedziela 14.07.2024

Niedziela 14.07
Od teraz
6:40
14 lipca 1867 roku Alfred Nobel zaprezentował działanie dynamitu. W 1939 roku zmarł Alfons Mucha, czeski malarz i ilustrator. W 1950 roku rozpoczęła nadawanie rozgłośnia 'Głos Ameryki'.
WIĘCEJ INFORMACJI
6:45
Bohaterem odcinka jest inspektor patrolu, który walczy z kłusownikami, dokonującymi nielegalnych połowów na Morzu Czarnym i Dniestrze.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:10
Tomasz Bednarek odwiedza Puszczę Białowieską. Widzowie będą mogli podziwiać kapliczki, krzyże czy cerkwie, które są charakterystyczne dla Podlasia. Zostanie również pokazana Hajnówka.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:30
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:00
Grupa ludzi z Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej od wielu lat próbuje dotrzeć do nieznanych miejsc projektu Riese. Ten podziemny kompleks to jedna z największych zagadek II wojny światowej.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:15
Tym razem będzie mowa o dokumencie uchwalonym w Radomiu w 1505 r. Sam akt prawny, ograniczający władzę króla i dopuszczający do podejmowania decyzji Izbę Poselską, okazał się przełomowy.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:40
W sierpniu 1944 roku 1. Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte dokonała samobójczej szarży. Dzięki niej Polacy powstrzymali kontratak elitarnych niemieckich sił pancernych pod Studziankami.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:00
Serial na podstawie powieści Walerego Łozińskiego pod tym samym tytułem. Spadkobierca starościca Mikołaja przyjeżdża do Żwirowa z kolegą.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:55
Filmowa opowieść o historii i skarbach monumentalnego pocysterskiego opactwa w Krzeszowie z XIII w. Jest nazywane europejską perłą baroku.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:25
Historia średniowiecznego Wolina zrekonstruowana na podstawie starych kronik. Opowieść ilustrują migawki z Festiwalu Słowian i Wikingów.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:10
Opowieść o najsłynniejszych budynkach Francji, wyjątkowych ze względu na styl architektoniczny, znaczenie historyczne i polityczne. W dokumencie pojawią się wypowiedzi ekspertów, archiwalia i zdjęcia.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:00
Film o Mykolaju Golowanie, rzeźbiarzu z ukraińskiego miasteczka Łuck. To opowieść przede wszystkim o codzienności człowieka, który poświęca się pracy, nie zważa na popularność i nie szuka poklasku.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:25
Dokument o pacjentach sanatorium w Ciechocinku, którzy przyjeżdżają tam, by podreperować zdrowie i poprawić samopoczucie.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:20
W czasie pobytu Napoleona na zamku w Kamieńcu Suskim w 1807 roku wojenne zmagania wsparła historia miłosna. Grzegorz Gajewski pokazuje realia ówczesnego życia z pomocą grup rekonstrukcyjnych.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:50
Vera z Niemiec i Stephane z Belgii spotykają się na warszawskiej Pradze. Połączył ich program wymiany studentów Erasmus i couchsurfing.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:10
Opowieść o wydarzeniach w Krakowie. Każdy odcinek poświęcony jest innemu obiektowi, z którym wiąże się fascynująca historia. Program tworzony we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:15
Sąsiedzi nie akceptują wielbłąda, pupila państwa Sawickich.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:25
Opowieść o losach podporucznika Jana Bołbotta, żołnierza 2. plutonu Rejonu Tynne Wieś i jego kolegów, którzy polegli w zaciętej walce z Rosjanami w dniach 18-21 września 1939 roku.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:55
Pierwsze lekcje czytania alfabetu Braille'a w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą. Twórca pragnął uchwycić moment satysfakcji na twarzy dziecka w momencie, gdy zaczyna rozumieć tekst.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:00
15 lipca 1410 roku doszło do jednej z ważniejszych bitew w historii średniowiecznej Europy. W tym odcinku poznamy szczegóły wojny z Korony z Zakonem Krzyżackim. Zastanowimy się nad przyczynami jej wybuchu i przebiegiem. Poznamy też skutki tych zdarzeń i tradycję grunwaldzką. Postaramy się dowiedzieć również, gdzie są dwa miecze, przekazane królowi Władysławowi Jagielle i księciu litewskiemu Witoldowi przez heroldów mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Ich wręczenie stało się symbolicznym pretekstem do rozpoczęcia bitwy pod Grunwaldem.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:45
Włodzimierz Lenin zadecydował o rozpoczęciu wojny z Polską już w listopadzie 1918 roku. Do pierwszego starcia doszło w lutym kolejnego roku. Walki trwały do października.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:00
Nazistowskie Niemcy zbudowały trzecią co do wielkości flotę wielorybniczą na świecie. Co najmniej 15 000 płetwali zostało zabitych w latach 1936-1939, by kraj mógł przystąpić do wojny.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:40
Dokument poświęcony Lidii Lwow-Eberle, kochance słynnego majora Zygmunta "Łupaszki" Szendzielarza.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:00
Serial historyczno - sensacyjny z elementami przygodowymi opisujący jeden z najważniejszych okresów w dziejach Polski - wojnę z bolszewikami w 1920 roku. Na tle wielkich dziejowych wydarzeń toczą się losy trzech młodych oficerów: pochodzącego z Wilna Bronka Jabłońskiego (Jakub Wesołowski), Władka Jarocińskiego (Wojciech Zieliński) z Wielkopolski i lwowianina Józefa Szymańskiego (Tomasz Borkowski). Trzej przyjaciele w tak dramatycznych czasach wystawieni są na próbę honoru, odwagi i patriotyzmu.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:40
19:00
Alpejskie lodowce topnieją z powodu zmian klimatycznych, uwalniając bezcenne skarby - zachowane w lodzie artefakty, ludzkie szczątki i inne świadectwa przeszłości. Historycy odnaleźli w nich m.in. przedmioty z czasów I wojny światowej. Uświadamiają nam dziś, jak ciężkie było życie żołnierzy, którzy znaleźli się 3000 metrów nad poziomem morza. Archeolodzy znaleźli również drewniane szczątki z epoki brązu, które dostarczają nam interesujących informacji na temat życia ludzi 4000 lat temu. Szczególnym odkryciem były zwłoki pary, która zginęła na lodowcu 75 lat temu. Ich córka Marceline nigdy nie straciła nadziei, że jej rodzice pewnego dnia zostaną odnalezieni.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:50
Koziołek Matołek i małpka Fiki-Miki powstały w głowie Kornela Makuszyńskiego. Osobą, która przeniosła te postacie na papier był Marian Walentynowicz. Był on także korespondentem wojennym.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:00
Po piętnastu latach spędzonych za kratami więzień wychodzi na wolność na trzy dni. Podczas przepustki musi zmierzyć się ze swoim życiem, ocenić przeszłość i szanse na przyszłość oraz podjąć decyzję.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:30
Andrzej wraz z kolegą postanawia założyć park hodowlany dla ślimaków. Pomaga im Grzegorz Skalmowski z Pasłęka, guru tej dziedziny. W przerwach w pracy mężczyźni prowadzą rozmowy o życiu i śmierci.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:00
Rockowy muzyk i modelka w aktorskim duecie.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:30
Henryk Fast uzyskał doktorat w Instytucie Matematycznym PAN. Karierę kontynuował w USA. Pragnieniem mężczyzny jest znalezienie miłości.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:10
II wojna światowa. Stanisław Kolicki wkrada się w niemieckie szeregi jako Hans Kloss. W nowym wcieleniu jest oficerem Abwehry.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:10
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:00
Historia Aleksandra, który występuje z żoną w nocnych klubach w Kijowie, prezentując erotyczno-iluzjonistyczny show własnego pomysłu. Kiedyś był aktorem profesjonalnego teatru.
WIĘCEJ INFORMACJI

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...