Sensacje XX wieku: Tunele wojny (2)
W skrócie
Przedstawienie sposobu budowy i użytkowania podziemnych tuneli, a także prowadzenia walki przez partyzantów Wietkongu. W systemie podziemnych korytarzy znajdowały się m.in. szpitale.
Oglądaj w telewizji
Opis
Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.
W programie przedstawienie sposobu budowy i użytkowania podziemnych tuneli, a także prowadzenia walki przez partyzantów Wietkongu w czasie wojny wietnamskiej w rejonie Sajgonu. W gigantycznym systemie podziemnych korytarzy o łącznej długości ponad 200 km znajdowały się szpitale, warsztaty, bunkry, magazyny. Dzięki ukrytemu miastu, rozciągającemu się pod amerykańską bazą w C? Chi, partyzanci mogli walczyć i regenerować swoje siły. Stany Zjednoczone, pomimo zaangażowania ogromnych sił i środków, nie zdołały wygrać wojny w Wietnamie.