Janosik: Beczka okowity (7/13)

serial przygodowy Polska 1973  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Austriacy chcą na dobre rozprawić się z rozbójnikami. Wysyłają więc przeciwko nim regularne wojska. Ludzie Janosika przechodzą na drugą stronę Tatr, do słowackiej wioski.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Każdy z 13 odcinków opowiada odrębną, zamkniętą historię. Razem stanowią one opowieść o przygodach zbójnickiej kompanii, do której trafia Janosik. Serial realizowany był w zamku w Pieskowej Skale, w okolicach Ojcowa i w różnych rejonach Podkarpacia, a także w atelier w Warszawie i Pradze. W praskim studiu urządzono według projektu scenografa filmu Jana Grandysa grotę skalną, w której nagrano niektóre sceny zbójnickie. Scenariusz filmu powstał na podstawie legend o tatrzańskim zbójniku. Ponieważ - jak twierdził reżyser Jerzy Passendorfer - legendy nie należy traktować zbyt poważnie, w filmie jest dużo humoru i zabawnych scen. Nie brak widowiskowych bójek i walk.

W tym odcinku

Władze austriackie zamierzają ostatecznie rozprawić się z Janosikiem i jego ludźmi. Przeciwko rozbójnikom zostają wysłane regularne wojska. Tymczasem harnaś i jego zbójnicy przechodzą na drugą stronę Tatr do słowackiej wioski. Tu staczają walkę z hajdukami, których przyłapali na biciu chłopa. Dowódca oddziału za karę zostaje wrzucony do beczki z okowitą.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...