Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy | odc. 8: Dzięki ci, żelazny kanclerzu
W skrócie
Lata 70. XIX w. Zaostrza się polityka germanizacyjna. Władysław Frankowski, nauczyciel w Śremie, odmawia nauczania religii w języku niemieckim i zostaje zwolniony.
Oglądaj w telewizji
Opis
Wieloodcinkowa saga filmowa ukazuje na przykładzie kilku rodzin walkę z naporem germanizacyjnym na terenach Wielkopolski, w okresie od 1815 do 1918 roku. Oprócz fikcyjnych wątków fabularnych, film oparty jest na faktach i przedstawia losy historycznych postaci działających w Wielkopolsce, takich jak: Hipolit Cegielski, Wojciech Korfanty czy Ignacy Paderewski. Na obszarach Wielkopolski walkę narodowowyzwoleńczą określano mianem najdłuższej wojny nowoczesnej Europy.
W tym odcinku
Lata 70. XIX wieku. Zaostrza się polityka antypolska i germanizacyjna. Ze szkół i sądownictwa ruguje się język polski. Władysław Frankowski jest nauczycielem w Śremie. Gdy odmawia nauczania religii w języku niemieckim, zostaje wydalony ze szkoły. Do miasta przybywa z zamiarem pozostania tu na stałe Ludwik Franke. Chce cały swój majątek powierzyć polskiemu bankowi, traktując to jako próbę naprawienia zła, które uczynił. Matylda Hausner, która ciągle darzy uczuciem księdza Wawrzyniaka, wychodzi za mąż za zakochanego w niej Władysława.