Kariera Nikodema Dyzmy | odc. 1/7

serial obyczajowy Polska 1980  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza o sprytnym prostaku, który przypadkowo uznany za dygnitarza, robi zadziwiającą karierę.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Warszawa, lat dwudziestych XX wieku. Czasy wielkiego kryzysu. Bezrobotny Nikodem Dyzma (Roman Wilhelmi), prowincjusz z kresów, przyjeżdża do Warszawy, gdzie zamierza zdobyć posadę fordansera. Dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności w jego ręce trafia zaproszenie na raut, na którym poznaje ówczesną śmietankę towarzyską stolicy. Dzięki wysoko postawionym znajomym Dyzma w krótkim czasie robi w Warszawie oszałamiającą karierę. Na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem.

W tym odcinku

Nikodem Dyzma nim został zwolniony pracował na prowincji jako urzędnik pocztowy. W poszukiwaniu pracy mandolinisty lub fordansera przyjeżdża do Warszawy. Znajduje na ulicy zaproszenie na rządowy raut. Decyduje się skorzystać z nadarzającej mu się okazji. Zamierza pójść na bal tylko po to, by najeść się do syta. Podczas bankietu jeden z gości wytrąca mu z ręki talerz. Głodny i wściekły Dyzma robi mu głośną awanturę. Ku jego zaskoczeniu ważne osobistości składają mu wyrazy uznania, że odważył się zwymyślać dyrektora gabinetu premiera, niejakiego Terkowskiego, który ma wielu przeciwników politycznych. Nikodem zostaje uznany za dygnitarza. Bez namysłu korzysta z propozycji niejakiego Kunickiego i przyjmuje posadę administratora w jego dobrach. Scenariusz do filmu powstał na motywach powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...