Kariera Nikodema Dyzmy | odc. 3/7

serial obyczajowy Polska 1980  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Dyzma, wysłany przez Kunickiego do Warszawy, odnajduje płk. Waredę. Dostaje się do min. Jaszuńskiego i przedstawia projekt ratowania kraju.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Warszawa, lat dwudziestych XX wieku. Czasy wielkiego kryzysu. Bezrobotny Nikodem Dyzma (Roman Wilhelmi), prowincjusz z kresów, przyjeżdża do Warszawy, gdzie zamierza zdobyć posadę fordansera. Dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności w jego ręce trafia zaproszenie na raut, na którym poznaje ówczesną śmietankę towarzyską stolicy. Dzięki wysoko postawionym znajomym Dyzma w krótkim czasie robi w Warszawie oszałamiającą karierę. Na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem.

W tym odcinku

Dyzma zostaje wysłany przez pana Kunickiego do Warszawy ze specjalną misją. Odnajduje pułkownika Waredę, mając nadzieję, że właśnie on pomoże mu dostać się do ministra Jaszuńskiego. Mężczyźni odwiedzają liczne lokale, dobrze się przy tym bawiąc. Niebawem Nikodem wykorzystuje usłyszane od Kunickiego informacje i wysuwa projekt ratowania kraju przed klęską. Jego pomysły zostają uznane za genialne, a on sam zyskuje opinię niezwykle mądrego. Dzięki temu udaje mu się przeniknąć do środowiska arystokratycznego. Dyzma bez trudu uzyskuje więc przydział drewna dla tartaków Kunickiego.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...