Kariera Nikodema Dyzmy | odc. 5/7

serial obyczajowy Polska 1980  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Nikodem Dyzma obejmuje prezesurę Banku Zbożowego. Jest uwielbiany - zwłaszcza przez kobiety. Boczek zaczyna szantażować prezesa...

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Warszawa, lat dwudziestych XX wieku. Czasy wielkiego kryzysu. Bezrobotny Nikodem Dyzma (Roman Wilhelmi), prowincjusz z kresów, przyjeżdża do Warszawy, gdzie zamierza zdobyć posadę fordansera. Dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności w jego ręce trafia zaproszenie na raut, na którym poznaje ówczesną śmietankę towarzyską stolicy. Dzięki wysoko postawionym znajomym Dyzma w krótkim czasie robi w Warszawie oszałamiającą karierę. Na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem.

W tym odcinku

Nikodem Dyzma obejmuje prezesurę Banku Zbożowego. Swoim najbliższym współpracownikiem czyni Krzepickiego, który w sukcesach szefa upatruje swoją życiową szansę. Dyzma czuje się coraz pewniej. Jego silna pozycja w kręgach elit politycznych sprawia, że otrzymuje przydomek "ekonomicznego Napoleona". Jest podziwiany i uwielbiany - zwłaszcza przez kobiety. Hrabina Koniecpolska zaprasza pana Nikodema na tajne "posiedzenie loży". Jest to dla niego nie lada wyróżnienie, gdyż w gronie dwunastu natchnionych dam jest jedynym mężczyzną. Tymczasem do Warszawy przybywa pan Boczek. Zaczyna szantażować prezesa ujawnieniem prawdy.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...