Czas honoru | sezon 1 odc. 2: Na polskiej ziemi

serial wojenny Polska 2008  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Spadochroniarze lądują 20 kilometrów od planowanego miejsca zrzutu. Spotykają niemiecki patrol. Standartenfuhrer Gerd Keller oddaje Ryszkowskiego w ręce sadystycznego Rappkego.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Historia ludzi działających w polskim ruchu oporu podczas II wojny światowej. Rok 1941. Na terenie Anglii kończy się szkolenie pięcioosobowego oddziału Polaków, którzy mają zostać zrzuceni na teren okupowanej ojczyzny, by przeprowadzać akcje dywersyjne. W jego skład wchodzą zawodowy major Wojska Polskiego Czesław Konarski (Jan Englert) i jego dwaj synowie - sportowiec i porucznik WP Władek (Jan Wieczorkowski) i student medycyny Michał (Jakub Wesołowski). Wszyscy trzej po klęsce wrześniowej przedostali się do Anglii. Żona Czesława, lekarka Maria (Katarzyna Gniewkowska), została w Polsce i nie wie, co dzieje się z jej bliskimi. Pozostali członkowie oddziału to absolwent architektury Markiewicz (Antoni Pawlicki), pochodzący z rodziny rzemieślniczej z warszawskiej Pragi, oraz Bronek Woyciechowski (Maciej Zakościelny), przed wojną jedyny dziedzic fortuny warszawskiego fabrykanta. W Warszawie przebywa narzeczona Bronka, aktorka Wanda (Maja Ostaszewska). Sądzi, że ukochany nie żyje i nie widzi sensu życia dla siebie. Zażywa truciznę i trafia do szpitala, gdzie ratuje ją doktor Maria.

W tym odcinku

Piątka śmiałków omyłkowo ląduje 20 kilometrów od planowanego miejsca zrzutu. Spadochron Władka zaczepia się o gałęzie drzew. Chłopak musi skakać ze sporej wysokości i skręca nogę. W lesie spadochroniarze natykają się na niemiecki patrol. Zabijają dwóch żołnierzy, trzeci, o czym nie wiedzą, obserwuje ich z ukrycia. Zakopują pasy z przywiezionym złotem i kierują się w stronę Warszawy. Po tym jak obława w okolicach Chojnowa zakończyła się fiaskiem, standartenfuhrer Gerd Keller, przekonany, że Ryszkowski go oszukał, oddaje go w ręce sadystycznego oficera Rappkego. W mieszkaniu Wandy znajduje schronienie poszukiwany przez gestapo Antek oraz jego matka Helena (Ewa Wencel). Oddział majora Konarskiego trafia do pierwszego punktu kontaktowego, którym jest mieszkanie niejakiego Rogalskiego (Leon Charewicz). Na miejscu poznają łączniczkę Olę (Paulina Chapko), studentkę medycyny i podopieczną doktor Marii, która ma być ich przewodnikiem po Warszawie.

Występują

Twórcy

Ładuję...