Czas honoru | sezon 1 odc. 1: Skok

serial wojenny Polska 2008  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Do Polski zostaje przesłana wiadomość o planowanym zrzucie oddziału spadochroniarzy. W tym samym w łapance zostaje schwytana grupa Polaków, m.in. Ryszkowski. Zdradza on miejsce zrzutu.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Historia ludzi działających w polskim ruchu oporu podczas II wojny światowej. Rok 1941. Na terenie Anglii kończy się szkolenie pięcioosobowego oddziału Polaków, którzy mają zostać zrzuceni na teren okupowanej ojczyzny, by przeprowadzać akcje dywersyjne. W jego skład wchodzą zawodowy major Wojska Polskiego Czesław Konarski (Jan Englert) i jego dwaj synowie - sportowiec i porucznik WP Władek (Jan Wieczorkowski) i student medycyny Michał (Jakub Wesołowski). Wszyscy trzej po klęsce wrześniowej przedostali się do Anglii. Żona Czesława, lekarka Maria (Katarzyna Gniewkowska), została w Polsce i nie wie, co dzieje się z jej bliskimi. Pozostali członkowie oddziału to absolwent architektury Markiewicz (Antoni Pawlicki), pochodzący z rodziny rzemieślniczej z warszawskiej Pragi, oraz Bronek Woyciechowski (Maciej Zakościelny), przed wojną jedyny dziedzic fortuny warszawskiego fabrykanta. W Warszawie przebywa narzeczona Bronka, aktorka Wanda (Maja Ostaszewska). Sądzi, że ukochany nie żyje i nie widzi sensu życia dla siebie. Zażywa truciznę i trafia do szpitala, gdzie ratuje ją doktor Maria.

W tym odcinku

Już kilka prób przedostania się do Polski skończyło się fiaskiem. Tym razem przez fale BBC przesłana zostaje do Polski wiadomość o planowanym w okolicach Chojnowa zrzucie oddziału spadochroniarzy. Małym samolotem pięciu mężczyzn wyrusza w drogę. W tym samym czasie w łapance na ulicach Warszawy zostaje schwytana grupa Polaków. Mają zostać wywiezieni do lasu i rozstrzelani. Wśród nich są młody działacz ruchu oporu Antek (Michał Kowalczyk) i działający od niedawna w konspiracji Karol Ryszkowski (Łukasz Konopka), były oficer polskiego wywiadu, usunięty stamtąd dyscyplinarnie. Ryszkowskiemu udaje się ocalić życie przez powołanie się na znajomość z majorem abwery Martinem Halbe (Krystian Wieczorek). Odwieziony na posterunek gestapo zdradza miejsce planowanego zrzutu oddziału dywersantów. Grupa niemieckich żołnierzy pod dowództwem standartenfuhrera Gerda Kellera (Krzysztof Stelmaszyk) szykuje w okolicach Chojnowa zasadzkę.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...