Serialowa nostalgia: Osiecka (12)
W skrócie
Zostaje wprowadzony stan wojenny. Osiecka (Magdalena Popławska) udaje się do generała Kiszczaka, by wstawić się za aresztowanym Januszem Andermanem. Wkrótce w barze poznaje Bolka.
Oglądaj w telewizji
Opis
Biografia poetki i autorki piosenek Agnieszki Osieckiej. Serial pokazuje jej życie od wczesnej młodości w latach 50. aż po śmierć w 1997 roku. Wiernie oddaje artystyczne, obyczajowe oraz polityczne realia tamtych czasów. Widzowie będą obserwować początki działalności artystki w warszawskim STS-ie i gdańskim Bim-Bomie, a także jej późniejsze sukcesy i porażki, zmagania z cenzurą i zawikłane życie prywatne.
W tym odcinku
Agnieszka wyjeżdża do Suwałk, gdzie ma się odbyć jej wieczór autorski. Kierowniczka domu kultury, która odbiera poetkę z dworca, informuje, że władze nakazały odwołanie spotkania. Następnego dnia zostaje wprowadzony stan wojenny. Osiecka wraca pociągiem do Warszawy, a tam czeka ją kontrola Żandarmerii Wojskowej. Kobieta jest załamana sytuacją, jaka panuje w kraju. Postanawia udać się do gen. Kiszczaka (Wojciech Skibiński), by wstawić się u niego za aresztowanym Januszem Andermanem. Agnieszka idzie na wywiadówkę do szkoły Agaty. Okazuje się, że pomyliła klasy. W barze Sax poznaje Bolka (Jacek Beler), z którym topi smutki w alkoholu. Niebawem we współpracy z Marylą Rodowicz (Karolina Piechota) i Sewerynem Krajewskim (Patryk Szwichtenberg) tworzy piosenkę "Niech żyje bal". Utwór staje się hitem festiwalu w Opolu.