Korona królów. Jagiellonowie (135)

telenowela historyczna Polska 2023  od 12 lat

W skrócie

Zofia, czwarta żona Władysława, przybywa do Krakowa. Między nią a Jadwigą dochodzi do konfliktu. Ciołek przekazuje Hinczy poemat dedykowany przyszłej królowej. Jagiełło stawia Krzyżakom ultimatum.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Władysław, Świdrygiełło i Jan Hincza jadą do Wilna. Po drodze spotykają siostry Holszańskie. Niebawem Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z jedną z poznanych księżniczek - Sonką (Maria Pawłowska). Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk Hohenzollern (Mikołaj Wachowski). Czesi proponują Władysławowi koronę, a relacje z Krzyżakami wciąż są napięte.

W tym odcinku

Zofia, czwarta żona Władysława, przyjeżdża do Krakowa, gdzie zostaje serdecznie powitana przez mieszkańców. Ciołek przekazuje Hinczy poemat dedykowany przyszłej królowej. Po przybyciu na Wawel między Zofią a Jadwigą natychmiast dochodzi do konfliktu. Macocha nie zna jeszcze dworskiego ceremoniału i zajmuje komnaty królowej, w których po śmierci matki, Anny Cylejskiej, mieszkała królewna. Tymczasem Lech pada ofiarą złodzieja. Postanawia go odszukać. Jagiełło jest wściekły na Krzyżaków, którzy odmawiają wypłacenia zasądzonego odszkodowania. Stawia im ultimatum - jeśli nie oddadzą pieniędzy, wybuchnie wojna. Komtur Malborka, Paul von Russdorf, doprowadza do dymisji Wielkiego Mistrza Krzyżackiego, Kuchmeistra. Jego szpieg, Herman, próbuje przedostać się na Wawel.

Występują

Zobacz także

Ładuję...