Korona królów. Jagiellonowie (124)

telenowela historyczna Polska 2021-2022  od 12 lat

W skrócie

Rok 1420. Jagiełło, nie chcąc narażać się węgierskiemu królowi, nie przyjmuje czeskiej korony. Arunas przywozi z Litwy guślarza Krywe. Jest szansa, że przy pomocy czarów uratuje on Granowską.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

Rok 1420. Jagiełło, nie chcąc narażać się węgierskiemu królowi, nie przyjmuje czeskiej korony. Zygmunt Luksemburski wydaje we Wrocławiu niekorzystny wyrok dla Polski. Kat próbuje recytować Aydeniz miłosne wiersze, ale ta go wyśmiewa. Bartosz idzie za nią do łaźni, gdzie wyznaje jej miłość. Za zasłoną jest jednak Agata. Kobiety zaczynają go bić. Ciołek, dzięki wstawiennictwu królowej zachowuje głowę, ale zostaje wyrzucony z Wawelu. Zatrzymuje się w karczmie, ale nie ma czym zapłacić za pobyt. Kunegunda sugeruje mu, by wziął się do pracy. Arunas przywozi z Litwy guślarza Krywe (Lech Dublik). Jest szansa, że przy pomocy czarów uratuje on Granowską. Świdrygiełło informuje o jego przyjeździe Jastrzębca i Oleśnickiego. Wspólnie postanawiają nakryć Jagiełłę na pogańskich obrzędach. Udają się do lasu, gdzie zamiast króla i królowej spotykają kata z Aydeniz.

Występują

Zobacz także

Ładuję...