Korona królów. Jagiellonowie (120)
W skrócie
Maj 1419 roku. Zygmunt obiecuje Władysławowi poparcie w przypadku wybuchu wojny z zakonem. Księżna Aleksandra udziela rady samotnej i chorej Granowskiej, jak skutecznie przeciwstawić się wrogom.
Oglądaj w telewizji
Opis
1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.
W tym odcinku
Maj 1419 roku. Jagiełło z Zygmuntem Luksemburskim rozmawiają w Koszycach o konflikcie Korony i zakonu. Zygmunt obiecuje Władysławowi poparcie w przypadku wybuchu wojny. Tymczasem do Koszyc przybywa Świdrygiełło. Księżna Aleksandra udziela rady samotnej i chorej Granowskiej, jak skutecznie przeciwstawić się wrogom. Sugeruje, że powinna zażądać dla swojego syna Jana hrabiowskiego tytułu. O pomyśle królowej dowiaduje się Ciołek. Oburzony opowiada o tym Oleśnickiemu, który namawia go do napisania satyry na królową. Karty dzieła niespodziewanie trafiają w ręce ludu, a niebawem dowiaduje się o nim także królowa. Johann opowiada rycerzom swoją historię. Miał zamiar udać się na pielgrzymkę do Jerozolimy, ale trafił do tureckiej niewoli. Konstancja przerzuca swoje zainteresowanie na Mszczuja.