Korona królów. Jagiellonowie (120)

telenowela historyczna Polska 2021-2022  od 12 lat

W skrócie

Maj 1419 roku. Zygmunt obiecuje Władysławowi poparcie w przypadku wybuchu wojny z zakonem. Księżna Aleksandra udziela rady samotnej i chorej Granowskiej, jak skutecznie przeciwstawić się wrogom.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

Maj 1419 roku. Jagiełło z Zygmuntem Luksemburskim rozmawiają w Koszycach o konflikcie Korony i zakonu. Zygmunt obiecuje Władysławowi poparcie w przypadku wybuchu wojny. Tymczasem do Koszyc przybywa Świdrygiełło. Księżna Aleksandra udziela rady samotnej i chorej Granowskiej, jak skutecznie przeciwstawić się wrogom. Sugeruje, że powinna zażądać dla swojego syna Jana hrabiowskiego tytułu. O pomyśle królowej dowiaduje się Ciołek. Oburzony opowiada o tym Oleśnickiemu, który namawia go do napisania satyry na królową. Karty dzieła niespodziewanie trafiają w ręce ludu, a niebawem dowiaduje się o nim także królowa. Johann opowiada rycerzom swoją historię. Miał zamiar udać się na pielgrzymkę do Jerozolimy, ale trafił do tureckiej niewoli. Konstancja przerzuca swoje zainteresowanie na Mszczuja.

Występują

Zobacz także

Ładuję...