Serialowa nostalgia: Polskie drogi: Najspokojniejsze miejsce na świecie (3/11)
W skrócie
Heimann zauważa zdjęcie Niwińskiego w witrynie zakładu fotograficznego i zastawia pułapkę. Po zdjęcie zgłasza się córka Zygadlewiczów. Fotograf na odwrocie odbitki pisze ostrzeżenie.
Oglądaj w telewizji
Opis
Jeden z najpopularniejszych polskich seriali lat 70. i 80. XX w. Opowiada o życiu codziennym Polaków pod okupacją hitlerowską. Jego główni bohaterowie to porucznik Władysław Niwiński (Karol Strasburger) oraz przebiegły Leon Kuraś (Kazimierz Kaczor). W 1978 r. Janusz Morgenstern oraz Kazimierz Kaczor otrzymali za serial Złote Ekrany. Ponadto na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie reżyser zdobył Grand Prix, Kazimierz Kaczor i Włodzimierz Boruński (odtwórca roli Sommera, właściciela kamienicy Niwińskich) zostali laureatami nagrody aktorskiej, zaś Andrzej Kurylewicz zdobył nagrodę jury za muzykę.
W tym odcinku
Johann Heimann zauważa zdjęcie Władka Niwińskiego, które w witrynie krakowskiego zakładu fotograficznego nieopatrznie wywiesiła córka fotografa Białasa, Basia. Postanawia zastawić pułapkę. Po zdjęcie zgłasza się córka Zygadlewiczów. Fotograf wydaje jej inną odbitkę, na odwrocie której pisze ostrzeżenie. Jednak podstęp wychodzi na jaw. Mężczyzna zostaje zesłany do obozu, a Basia musi uciekać z miasta. Stryj dziewczyny ukrywa ją na prowincji, a sam jedzie do Oświęcimia. Towarzyszy mu Władek Niwiński, który otrzymuje polecenie sfotografowania tajemniczego obiektu, budowanego przez Niemców. Po wykonaniu zadania musi jednak uciekać. Udaje się do Bydgoszczy, gdzie przebywa Kuraś.