Tajna historia XX wieku: Panzerfaust wz. 2022 (95)

serial dokumentalny Polska 2017-2019  od 12 lat

W skrócie

Zaraz po rozpoczęciu II wojny światowej w niemieckiej armii zostały wprowadzone do użycia głowice kumulacyjne. Upowszechniono je w głowicach panzerfaustów, czyli przenośnej broni przeciwpancernej.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej.

W tym odcinku

Zaraz po rozpoczęciu II wojny światowej w niemieckiej armii zostały wprowadzone do użycia głowice kumulacyjne. Początkowo testowano je na przejętych polskich umocnieniach na Śląsku. Podczas wybuchu przepalały one nawet pancerz o grubości 40 centymetrów. Pierwszy raz w walce zostały użyte w Eben Emael do niszczenia kopuł pancernych belgijskich umocnień. Następnie wprowadzono je do powszechnego użycia w głowicach panzerfaustów, czyli przenośnej broni przeciwpancernej. Ich potęga dawała Hitlerowi nadzieję na zwycięstwo w bitwach na zachodzie Europy w 1944 roku. Stały się pierwowzorem dzisiejszych systemów przeciwpancernych i być może to właśnie one obecnie zdecydują o wynikach wojny w Ukrainie.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...