Tajna historia XX wieku: Pałac na uboczu (27)

serial dokumentalny Polska 2014-2016  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Do Morawy na Dolnym Śląsku hitlerowcy zwozili dzieła sztuki rabowane w polskich muzeach i prywatnych kolekcjach. Córka właścicieli pałacu Mellita von Wietersheim-Kramsta opowiada o tamtym czasie.

Oglądaj w telewizji

Pon 10.10 1:30
Polsat Dokulogo
Śr 12.10 3:00
Polsat Dokulogo

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Prowadzący opowie m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką rolę odegrał podczas wojny, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto, którego nie ma, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu i opowie prawdziwą historię Westerplatte.

W tym odcinku

Daleko od głównych szlaków do Morawy na Dolnym Śląsku hitlerowcy zwozili bezcenne dzieła sztuki rabowane w polskich muzeach i prywatnych kolekcjach. Córka właścicieli pałacu Mellita von Wietersheim-Kramsta opowiada o tamtym czasie. Wówczas w salonie jej domu stały obrazy Leonarda da Vinci, Rembrandta oraz Rubensa. Znajdował się tam także obraz Rafaela Santi "Portret młodzieńca", który do dziś nie został odnaleziony. Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice związane z ta zagadką.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...