Tajna historia XX wieku: Snajperzy (91)

serial dokumentalny Polska 2017-2019  od 12 lat

W skrócie

Strzelców wyborowych było niewielu, ale w działaniach wojennych XX w. zaznaczyli swój udział. Na polach bitewnych pojawili się już na początku XIX w. Wówczas podstawową bronią były karabiny skałkowe.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej.

W tym odcinku

Strzelców wyborowych było niewielu, ale w wielkich działaniach wojennych XX wieku wyraźnie zaznaczyli swój udział. Na polach bitewnych pojawili się już na początku XIX wieku. Wówczas podstawową bronią żołnierza były karabiny skałkowe, a potem kapiszonowe. Z tej prymitywnej broni mogli jednak celnie razić nawet najwyższych dowódców, co udowadnia przypadek admirała Nelsona, zabitego na pokładzie okrętu w czasie bitwy pod Trafalgarem w 1805 roku. Dopiero w czasie I wojny światowej pokazali swoją przydatność, stając się śmiertelnie groźną formacją w II wojnie światowej.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...