Tajna historia XX wieku: DAG (42)

serial dokumentalny Polska 2017-2019  od 12 lat

W skrócie

Niemcy uwierzyli Führerowi, że przywróci wielkość ich narodu. Nie byli jednak przygotowani do wojny. W listopadzie 1939 r. podjęto decyzję o wybudowaniu wielkich zakładów amunicyjnych pod Bydgoszczą.

Oglądaj w telewizji

Pt 14.10 16:00
Polsat Gameslogo

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej.

W tym odcinku

Niemcy uwierzyli Führerowi, że przywróci wielkość ich narodu i naprawi szkodę morlana i fizyczną wyrządzoną im w 1918 roku. Opowiedzieli się więc za zbrojeniami i wojną, nie zdając sobie sprawy, że nie są do niej przygotowani. Już w listopadzie 1939 roku, ponad miesiąc po zakończeniu walk w Polsce dowództwo wojsk niemieckich rozpoczęło intensywne przygotowania do naprawienia przedwojennego błędu, czyli niedostatecznego uzbrojenia armii. Jednym z działań była decyzja o wybudowaniu wielkich zakładów amunicyjnych DAG Fabrik Bromberg pod Bydgoszczą. Te zakłady nigdy nie były atakowane przez alianckie lotnictwo, choć działająca na ich terenie komórka wywiadu AK przesyłała do Londynu precyzyjne informacje.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...