Tajna historia XX wieku: Twierdza (22)

serial dokumentalny Polska 2014-2016  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Przemyśl był jedną z największych twierdz w Europie. W marcu 1915 roku po 137 dniach oblężenia ta potężna fortyfikacja poddała się wojskom rosyjskim. Nie jest znana przyczyna kapitulacji.

Oglądaj w telewizji

Nd 9.10 3:30
Polsat Dokulogo

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Prowadzący opowie m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką rolę odegrał podczas wojny, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto, którego nie ma, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu i opowie prawdziwą historię Westerplatte.

W tym odcinku

Przemyśl był jedną z największych twierdz w Europie. W marcu 1915 roku, po 137 dniach oblężenia ta potężna fortyfikacja poddała się wojskom rosyjskim. Być może przyczyną kapitulacji był głód lub obawa przed buntem załogi. Wiemy tylko tyle, że przed poddaniem placówki jej dowódca wydał rozkaz zniszczenia obiektów obronnych i całego uzbrojenia.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...