Tajna historia XX wieku: Prezentuj broń (20)

serial dokumentalny Polska 2014-2016  od 12 lat

W skrócie

W 1936 roku rozpoczęto wielką modernizację polskiej armii. Twórcy programu chcą wyjaśnić, dlaczego działania te podjęto dopiero w kilka miesięcy po śmierci marszałka Piłsudskiego. Są różne hipotezy.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Prowadzący opowie m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką rolę odegrał podczas wojny, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto, którego nie ma, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu i opowie prawdziwą historię Westerplatte.

W tym odcinku

W 1936 roku rozpoczęto wielką modernizację polskiej armii. Twórcy programu chcą wyjaśnić, dlaczego działania te podjęto dopiero w kilka miesięcy po śmierci marszałka Piłsudskiego. Według niektórych blokował on wprowadzenie zmian w polskim wojsku i tym samym uniemożliwił lepsze przygotowanie do odparcia ataków ze strony hitlerowców i sowietów.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...