Tajna historia XX wieku: Narodziny siły (16)

serial dokumentalny Polska 2014-2016  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Pierwsze wojska powietrznodesantowe tworzono już pod koniec I wojny światowej. Oddziały do nich należące kierowano do najtrudniejszych i najważniejszych zadań, daleko za linię wroga.

Oglądaj w telewizji

Czw 6.10 3:30
Polsat Dokulogo

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Prowadzący opowie m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką rolę odegrał podczas wojny, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto, którego nie ma, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu i opowie prawdziwą historię Westerplatte.

W tym odcinku

Pierwsze wojska powietrznodesantowe tworzono już pod koniec I wojny światowej. Oddziały do nich należące kierowano do najtrudniejszych i najważniejszych zadań, daleko za linię wroga. Często działały bez łączności z własnymi siłami. Nazywano je wojskami "jednorazowego użytku", ponieważ ich straty były wyjątkowo duże. Podobne jednostki powstawały także w przedwojennej Polsce.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...