Tajna historia XX wieku: Ogień i woda (14)

serial dokumentalny Polska 2014-2016  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Według gen. Czujkowa Armia Czerwona była w lutym 1945 r. gotowa do podjęcia ofensywy na Berlin. Stalin kazał skierować swoje oddziały przeciwko Grupie Armii 'Wisła', co o dwa miesiące opóźniło atak.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Prowadzący opowie m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką rolę odegrał podczas wojny, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto, którego nie ma, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu i opowie prawdziwą historię Westerplatte.

W tym odcinku

Według generała Wasilija Czujkowa Armia Czerwona była w lutym 1945 roku gotowa do podjęcia ofensywy na Berlin. Jednak Stalin kazał skierować swoje oddziały na Pomorze, przeciwko Grupie Armii "Wisła", co o dwa miesiące opóźniło atak i stało się przyczyną śmierci setek tysięcy żołnierzy oraz więźniów obozów koncentracyjnych. Ponadto realne niebezpieczeństwo groziło podnośni statków w Niederfinow i zalaniu terenów nad Odrą.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...