Drogi wolności: Oberwanie chmury (5)

serial historyczny Polska 2018  od 12 lat

W skrócie

Lipiec 1919 r. 'Iskra' odnotowuje spadek sprzedaży. Na domiar złego Lala nie może znieść atmosfery skandalu, który narósł wokół jej ciąży. Wsiada w pierwszy pociąg, który przyjeżdża na stację.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Burzliwe losy rodziny Biernackich ukazane na tle przełomowych wydarzeń historycznych. W Krakowie wraz z bliskimi mieszkają trzy siostry, Marynia (Paulina Gałązka), Alina (Katarzyna Zawadzka) i Lala (Julia Rosnowska) Biernackie. Po długich i trudnych miesiącach wojny, która przetoczyła się przez Europę, w mieście czuć zapowiedź nadchodzących zmian. Pewnego dnia młode kobiety postanawiają założyć czasopismo, któremu nadają tytuł "Iskra". Decydują, że będzie to tygodnik. By zaczął się ukazywać, muszą pokonać wiele przeszkód. W końcu udaje im się przygotować pierwszy numer. Ukazuje się on 11 listopada 1918 roku.

W tym odcinku

Lipiec 1919 roku. "Iskra" odnotowuje duży spadek sprzedaży. Na dodatek zbliża się termin porodu Lali. Młoda kobieta nie może znieść atmosfery skandalu, który narósł wokół jej ciąży. Obwinia o to Ignacego, ale nadal nie chce mu powiedzieć, kim jest ojciec jej dziecka. Chcąc uciec z Krakowa, wsiada w pierwszy pociąg, który przyjeżdża na stację. Dociera jedynie do Jędrzejowa, gdzie zmuszona jest szukać pomocy lekarza. Udziela mu jej doktor Przypkowski. Anna, która towarzyszy dziewczynie, namawia ją, by skontaktowała się z ojcem dziecka. W domu Przypkowskich Lala przeprowadza wywiad z nieoczekiwanym gościem - Komendantem. Tymczasem w redakcji rządy przejmuje Doster. Młody dziennikarz, 20-letni Michał Górski-Wilczek, dzięki zastosowaniu szantażu uzyskuje zgodę wydawcy na pracę w gazecie. Doster zatrudnia również Rudolfa Katznera. Narzeczony Maryni, Szymon, nadal jest poza domem. Podobnie jak inni polscy oficerowie walczy na froncie. Wojna polsko-bolszewicka ma potrwać jeszcze ponad rok.

Występują

Twórcy

Ładuję...