Sensacje XX wieku: Czerwona Orkiestra

program historyczny Polska 2003  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Kulisy działania Czerwonej Orkiestry - komunistycznej organizacji szpiegowskiej, która zaczęła działać na terenach okupowanych przez Niemców krótko po ataku Hitlera na Rosję.

Oglądaj w telewizji

Pt 14.10 9:50
TVP Historialogo
So 15.10 1:35
TVP Historialogo

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Bogusław Wołoszański odsłania kulisy działania Czerwonej Orkiestry - komunistycznej organizacji szpiegowskiej, która zaczęła działać na terenach okupowanych przez Niemców krótko po ataku Hitlera na Rosję. Jej twórcą był polski Żyd z Nowego Targu - Leopold Trepper. Siatka, którą budował od 1938 r., była najlepiej działającą organizacją szpiegowską drugiej wojny światowej i ogromnym problemem dla niemieckiej Abwehry.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...