Czterej pancerni i pies | sezon 1 odc. 9/21: Zamiana

serial wojenny Polska 1968  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Stary Czereśniak podejmuje decyzję o wysłaniu do brygady pancernej syna, Tomasza. Wspólnie podróżują w kierunku Gdańska. Gdy okazuje się, że Tomek ma ukrytą broń, muszą uciekać.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Historia załogi czołgu "Rudy" i psa Szarika. W polskiej dywizji pancernej spotykają się ze sobą: wracający z syberyjskiej tułaczki Janek Kos (Janusz Gajos), zbiegły z Wehrmachtu Ślązak Gustlik Jeleń (Franciszek Pieczka), wychowany w ZSRR syn powstańca styczniowego Olgierd Jarosz (Roman Wilhelmi) oraz Gruzin Grigorij Saakaszwili (Włodzimierz Press). Razem znoszą trudy żołnierskiego życia, przechodzą chrzest bojowy i docierają aż do Berlina. Pomimo zarzutów fałszu historycznego i komunistycznej propagandy, serial jest wciąż oglądany przez coraz młodsze pokolenia widzów.

W tym odcinku

Stary Czereśniak wraz synem Tomkiem kończy budowę swojego domu. Rozmowa z innymi wojskowymi o sytuacji na froncie sprawia, że podejmuje decyzję o wysłaniu do brygady pancernej syna, Tomasza. Ojciec i syn wspólnie podróżują w kierunku Gdańska - najpierw rowerami, a potem barką wraz z kapralem Wichurą. Gdy okazuje się, że Tomek ma ukrytą broń muszą uciekać. Ponieważ w lesie w ich ubrania przebierają się Niemcy, ojciec i syn muszą założyć porzucone mundury Wehrmachtu. Wkrótce aresztuje ich jednak radziecki oddział i jako jeńcy docierają do Gdańska. Tam rozpoznaje ich załoga "Rudego", dzięki czemu odzyskują wolność. Dowódca brygady zgadza się, by Tomek został przydzielony do załogi czołgu.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...