Czterej pancerni i pies | sezon 1 odc. 1: Załoga

serial wojenny Polska 1966  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Janek wyrusza z Szarikiem w podróż pociągiem, który wiezie radzieckich żołnierzy. Przesiada się do transportu z Polakami, gdzie poznaje Lidkę i Gustlika. Wspólnie docierają do wojska.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Historia załogi czołgu "Rudy" i psa Szarika. W polskiej dywizji pancernej spotykają się ze sobą: wracający z syberyjskiej tułaczki Janek Kos (Janusz Gajos), zbiegły z Wehrmachtu Ślązak Gustlik Jeleń (Franciszek Pieczka), wychowany w ZSRR syn powstańca styczniowego Olgierd Jarosz (Roman Wilhelmi) oraz Gruzin Grigorij Saakaszwili (Włodzimierz Press). Razem znoszą trudy żołnierskiego życia, przechodzą chrzest bojowy i docierają aż do Berlina. Pomimo zarzutów fałszu historycznego i komunistycznej propagandy, serial jest wciąż oglądany przez coraz młodsze pokolenia widzów.

W tym odcinku

W syberyjskich górach Janek Kos wraz ze starym Jefimem wiodą żywot myśliwych. Młody Polak wciąż myśli o swoim ojcu, którego szuka od września 1939 roku. Poznaje Gruzina Grigorija. Chcą razem wstąpić do wojska. Janek rozstaje się z Jefimem, wraz z psem Szarikiem wyrusza w podróż pociągiem, który wiezie radzieckich żołnierzy na front. Przesiada się do transportu z Polakami, gdzie poznaje Lidkę i Gustlika, Ślązaka, który uciekł z Wehrmachtu. Wspólnie docierają do formowanej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Gustlik zostaje przyjęty, a Janek okazuje się za młody i dopiero dzięki podstępowi dołącza do przyjaciela. Wkrótce obaj zostają przyjęci do załogi porucznika Olgierda Jarosza - Ślązak dzięki swojej sile, a Kos za sprawą celnego oka. Niespodziewanie okazuje się, że kierowcą czołgu jest Grigorij. Dzięki Jankowi dołącza do nich także Szarik.

Występują

Twórcy

Ładuję...