Skarby III Rzeszy: Tajemniczy bunkier (16)
W skrócie
W centrum Wrocławia na Placu Strzegomskim wybudowano okrągłą budowlę, której przeznaczenie do dziś budzi wątpliwości. Istnieje teoria, według której miał to być schron przeciwlotniczy.
Oglądaj w telewizji
Opis
Dalszy ciąg poszukiwań skarbu III Rzeszy, pochodzącego z berlińskiego Reichsbanku. Wiadomo, że w bankowym skarbcu przechowywano większość rezerw, depozytów, złota, obligacji narodu niemieckiego. Współczesna szacunkowa wartość tych dóbr to ok. 6,5 miliarda dolarów. Problem w tym, że całość imponującego majątku postanowiono ewakuować w 1945 roku po jednym z alianckich nalotów na miasto. Dokąd? Nie wiadomo. Wiele osób pamiętających tamte czasy, wskazuje na Dolny Śląsk. Popularyzator historii Bogusław Wołoszański szuka nowych śladów skarbu, eksploruje bunkry, podziemia oraz tajne kompleksy wojskowe. W tym sezonie programu odsłoni m.in. tajemnice Srebrnej Góry, zamku Grodna i Lubomierza.
W tym odcinku
W centrum Wrocławia na Placu Strzegomskim wybudowano okrągłą budowlę, której przeznaczenie do dziś budzi wątpliwości badaczy. Istnieje teoria, według której miał to być schron przeciwlotniczy. Jednak w mieście znajdują się cztery inne bunkry, zaprojektowane przez Richarda Konwiarza. Obiekt na Placu Strzegomskim znacznie się od nich różni. Budowlę wyposażono w system oczyszczania powietrza i przeciwpancerne okiennice. Bogusław Wołoszański spróbuje wyjaśnić rzeczywiste przeznaczenie rzekomego schronu. Dziennikarz podejrzewa, że był on miejscem przechowywania betatronu i cyklotronu. Niewykluczone, że na rozkaz Hitlera przeprowadzano tam tajne badania naukowe.