Skarby III Rzeszy: Największa tajemnica zamku Książ (7)
W skrócie
Historia Sali Konrada na zamku Książ. Ma ona taki sam układ okien i wymiary co Bursztynowa Komnata. Przymusowi robotnicy w tamtym czasie twierdzą, że brakuje tam wielkiej hali.
Oglądaj w telewizji
Opis
Bogusław Wołoszański powraca do telewizji. Tym razem znany popularyzator historii zajmie się zagadką majątku III Rzeszy, który w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął z berlińskiego Reichsbanku. Na początku 1945 roku bank stał się celem alianckich nalotów. W ten sposób ucierpieć mogła większość rezerw, depozytów, złota, obligacji i aktywów, zdeponowanych tu przez niemieckich nazistów. Dlatego zdecydowano się na ich wywiezienie. Współczesna szacunkowa wartość dóbr zgromadzonych przez hitlerowców to ok. 6,5 miliarda dolarów. Gdzie trafiły te pieniądze? Istnieje podejrzenie, że ukryto je na terenie Dolnego Śląska. W poszukiwaniu majątku III Rzeszy Bogusław Wołoszański odwiedzi okolice Wałbrzycha i Jeleniej Góry.
W tym odcinku
Bogusław Wołoszański ponownie wróci do zamku Książ. Prowadzący opowie historię Sali Konrada, w której skuto stiuki, obniżono sufit i przerobiono okna. Ciekawe, że komnata ma taki sam układ okien i wymiary co Bursztynowa Komnata. Widzowie dowiedzą się, czy sala ta była przygotowywana na przyjazd wyposażenia komnaty. Byli więźniowie, przymusowi robotnicy w tamtym czasie, którzy dziś odwiedzają Książ, twierdzą, że brakuje wielkiej hali. Twórcy odpowiedzą, czy hala istniała i co w niej mogło być. Niektórzy podejrzewają, że mogły być tam przechowywane skrzynie z Bursztynową Komnatą.