Skarby III Rzeszy: Dolina tajemnic (8)
W skrócie
Do Ludwikowic Kłodzkich przeniesiono w czasie wojny trzynaście niemieckich fabryk. Twórcy odpowiedzą na pytanie, co w nich produkowano, skoro w budynku zamontowano specjalną posadzkę.
Oglądaj w telewizji
Opis
Bogusław Wołoszański powraca do telewizji. Tym razem znany popularyzator historii zajmie się zagadką majątku III Rzeszy, który w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął z berlińskiego Reichsbanku. Na początku 1945 roku bank stał się celem alianckich nalotów. W ten sposób ucierpieć mogła większość rezerw, depozytów, złota, obligacji i aktywów, zdeponowanych tu przez niemieckich nazistów. Dlatego zdecydowano się na ich wywiezienie. Współczesna szacunkowa wartość dóbr zgromadzonych przez hitlerowców to ok. 6,5 miliarda dolarów. Gdzie trafiły te pieniądze? Istnieje podejrzenie, że ukryto je na terenie Dolnego Śląska. W poszukiwaniu majątku III Rzeszy Bogusław Wołoszański odwiedzi okolice Wałbrzycha i Jeleniej Góry.
W tym odcinku
Bogusław Wołoszański odkryje tajemnicę sprzed 70 lat. Do Ludwikowic Kłodzkich na Dolnym Śląsku przeniesiono w czasie wojny trzynaście niemieckich fabryk. Twórcy odpowiedzą na pytanie, co w nich produkowano, skoro w budynku zamontowano specjalną posadzkę, by nie powodowała iskier. Ważnym pytaniem jest, jakie miało znaczenie położenie fabryk niedaleko kompleksu Riese. Widzowie dowiedzą się, do czego służyła budowla znana jako "Muchołapka". Prowadzący odpowie, czy była podstawą chłodni kominowej czy raczej tajny projekt "Die Glocke".