TVP Historia 2Program TV na Sobota 1.03.2025

Sobota 1.03
Od teraz
7:50
1 marca 1933 r. otwarto magistralę łączącą Górny Śląsk z Gdynią. W 1945 r. przeniesiono siedzibę Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego do Warszawy. W 1963 r. odbył się pierwszy przeszczep wątroby.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:54
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:15
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:30
W programie prezentacja mało znanych, sensacyjnych i często kontrowersyjnych wydarzeń historycznych.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:05
1945 rok. Losy mieszkańców powojennej Warszawy. Trwa wojna, lecz do Warszawy, do domu na Złotej, wracają przedwojenni mieszkańcy.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:30
Reportaż poświęcony kobietom, które przeszły drogę żołnierzy wyklętych. Po wybuchu wojny postanowiły działać i szybko trafiły do konspiracji. Jest to opowieść o odwadze, strachu i walce za ojczyznę.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:55
Dywizjon 303 był najskuteczniejszą lotniczą jednostką aliantów w czasie bitwy o Anglię i podczas operacji Jubilee. Został sformowany w Anglii 2 sierpnia 1940 roku. Stał się symbolem bohaterstwa.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:05
Widzowie będą mieli okazję poznać najciekawsze skarby sztuki sakralnej i świeckiej.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:15
Na przestrzeni wieków dla złota ludzie potrafili zabijać i niszczyć całe społeczności. Autorzy serii spróbują poznać tajemnicę tego niezwykłego metalu i jego ekonomiczne oraz polityczne znaczenie.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:10
Autorzy prezentują słabo poznane miejsca na świecie. Docierając do nich różnymi środkami komunikacji, pieszo, pociągiem lub łodzią, odkrywają piękno lokalnych tradycji i obszarów dziewiczej natury.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:00
Opowieść o najsłynniejszych budynkach Francji, wyjątkowych ze względu na styl architektoniczny, znaczenie historyczne i polityczne. W dokumencie pojawią się wypowiedzi ekspertów, archiwalia i zdjęcia.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:55
Jesienią 1806 roku wojna zagościła w Rzeczypospolitej. Armie Napoleona Bonapartego w kampanii prowadzonej przeciwko pruskiemu królowi Fryderykowi Wilhelmowi zamierzały zająć Gdańsk.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:25
Porucznik Sławomir Borewicz i jego koledzy z wydziału kryminalnego MO rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:35
Dokument poświęcony Lidii Lwow-Eberle, kochance słynnego majora Zygmunta "Łupaszki" Szendzielarza.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:50
Losy Stefana Martyki, spikera Radia "Fala 49", który został zamordowany przez żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. W fabularyzowanych inscenizacjach wciela się w niego Marcin Szaforz.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:45
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:30
Przygody załogi czołgu "Rudy" - Janka, Gustlika, Grigorija i Olgierda - na frontach drugiej wojny światowej. Żołnierzom pomaga pies Szarik.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:30
Na mocy układu sowiecko-niemieckiego z 23 września 1939 roku Sowieci przejęli kontrolę nad połową terytorium Polski. Potencjalni wrogowie komunizmu byli więzieni, zabijani bądź wysyłani w głąb kraju.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:55
Uczestnicy powojennego zbrojnego podziemia walczyli bez nadziei na zwycięstwo, wierni ideałom wolnej Polski. Było to ok. 150 tys. ludzi.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:55
. Opowieść o dowódcy oddziału partyzanckiego, który w latach 1945-51 walczył z komunistami.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:10
Cierpiący na depresję Michał wspomina swoje dzieciństwo. W czasach stalinowskich jego matka, partyjna aktywistka, poświęcała się działalności publicznej. Zmarnowała życie swoich dzieci.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:05
Przewodnik po najciekawszych muzeach. Eksperci prezentują zgromadzone w nich kolekcje i najciekawsze eksponaty.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:30
Portret Józefa Franczaka, ps.'Lalek'. W 1939 r. uciekł z niewoli radzieckiej i wstąpił do AK. W 1944 r. zdezerterował bojąc się NKWD.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:25
Kamera towarzyszy przez jeden dzień właścicielowi zakładu fotograficznego w Erewaniu. Reportaż jest zarówno portretem miasta, jak i zapisem życia mieszkańców, którzy odwiedzają fotografa.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:50

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...