TVP Historia 2Program TV na Środa 26.02.2025

Środa 26.02
Od teraz
7:15
W 1986 r.Antoine H. Becquerel odkrył promieniowanie uranu. W 1927 r. sejm uchwalił, że hymnem będzie "Mazurek Dąbrowskiego". W 1990 r. podpisano układ o wycofaniu wojsk radzieckich z CSRS.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:20
Arif Kazijew należy do elity finansowej Baku. Jest właścicielem ekskluzywnej restauracji i sklepów z ręcznie tkanymi dywanami. Znajomości nawiązane w czasach ZSRR ułatwiły mu rozpoczęcie biznesu.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:45
W programie prezentacja mało znanych, sensacyjnych i często kontrowersyjnych wydarzeń historycznych.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:10
Dalsze losy kilkorga młodych Polaków, działaczy ruchu oporu, walczących z hitlerowskim okupantem. Są to m.in. Bronek, Janek i Ruda.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:50
Łukasz Modelski przybliża kulinarne ciekawostki z dawnych lat. Każdy odcinek poświęcony jest innej dacie. Historyk sztuki i kultury średniowiecza przedstawi przepisy m.in. mistrzów kuchni w Wersalu.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:20
Losy Polaków przybyłych do USA tuż przed stanem wojennym.Poznajemy je dzięki opowiadaniom Sławomira Grynberga i Janusza Głowackiego.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:10
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:30
Celem cyklu jest prezentacja wybitnych osobistości, odkrywców, badaczy i wielkich miłośników gór, związanych z regionem Karpat.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:50
Inspirowany legendami obraz przedstawia magiczne spojrzenie na europejskie dziedzictwo. Piraci, bestie, zaczarowane lasy, skamieniali pasterze i uwięzione księżniczki to bohaterowie tej serii.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:40
Wirtualny talk-show poświęcony kulturze języka polskiego. Na pytania odpowiadają prof. Jan Miodek oraz dr Justyna Janus- Konarska.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:05
Włodzimierz Lenin zadecydował o rozpoczęciu wojny z Polską już w listopadzie 1918 roku. Do pierwszego starcia doszło w lutym kolejnego roku. Walki trwały do października.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:20
Serial o inteligencie, robotniku i rolniku, których połączyło zamiłowanie do sportu. Poznajemy ich losy od 1972 do 1980 roku.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:15
W roku 1970 wysłano w kosmos instrument przeznaczony do rentgenowskich obserwacji Słońca. Zbudowali go heliofizycy z Wrocławia. Chodziło o zmierzenie promieniowania blokowanego przez atmosferę.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:45
Alpejskie lodowce topnieją z powodu zmian klimatycznych, uwalniając cenne artefakty, szczątki ludzkie i przedmioty z I wojny światowej. Archeolodzy odkryli także drewniane przedmioty z epoki brązu.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:35
Tematem odcinka są przestępstwa kryminalne w międzywojniu. Autorzy opowiadają o kryminalnych sprawach opisywanych przez gazety. Dziennikarze podawali pełne nazwiska oraz adresy ofiar i sprawców.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:40
Autorzy przedstawiają, jak z perspektywy przedstawicieli narodu ukraińskiego wyglądał proces wystąpienia ich ojczyzny z ZSRR. W każdym odcinku zostaje przeanalizowana jedna z przyczyn tych wydarzeń.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:30
Ciąg dalszy opowieści o czasach panowania jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski - Kazimierza Wielkiego, a także o jego życiu prywatnym u boku drugiej żony, Adelajdy Heskiej.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:55
Po długiej i obfitującej w doznania kulinarne podróży Robert Makłowicz dociera do celu swojej wyprawy - Mołdawii. To doskonała okazja, by poznać przysmaki tamtejszej kuchni.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:20
Bohaterem widowiska jest generał Tadeusz Kutrzeba, dowódca Armii 'Poznań', która broniła Wielkopolski we wrześniu 1939 roku.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:05
Barbara Grocholska-Kurkowiak 25 razy była mistrzynią Polski narciarstwie alpejskim, dwa razy brała udział w igrzyskach olimpijskich. Uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Jest trenerką i poetką.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:30
Historia Haliny Konopackiej, najbardziej znanej ze swych sportowych osiągnięć. Twórcy opowiadają także o jej artystycznych zainteresowaniach. Wykorzystują archiwalne materiały i wspomnienia.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:25
Twórcy programu zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne 20-minutowe debaty.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:00
Początek maja 1945 roku. Dowództwo niemieckich sił zbrojnych podejmuje decyzję o kapitulacji. Janek wychodzi na wolność i wraca do Polski.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:40
Film o prof. Karolinie Lanckorońskiej, historyku sztuki, ofiarodawczyni rodzinnej kolekcji dla zamków królewskich w Warszawie i na Wawelu.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:35
Opowieść o wyprawach himalaistek. W 1978 roku Wanda Rutkiewicz zdobyła Everest jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:20
Anna Odi pracuje w Dziale Zbiorów Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau. Od dzieciństwa miejsce to było jej domem. Jej życie to misja nieustannego przypominania o historii i ofiarach obozu.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:10
Jedna z części, obok 'W odmętach Ravensbruck', dyptyku o rzeczywistości nazistowskich obozów koncentracyjnych. W Gusen więźniowie doznali cierpień, które dziś przekraczają granice ludzkiej wyobraźni.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:45
I wojna światowa oczami 14-letniej Anny Kuklik z Dębińska, 12-letniej Elfriede Kuhry z Piły i innych osób. W reportażu wykorzystano prywatne zapisy żołnierzy.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:30
0:10
Bogusław Wołoszański relacjonuje przebieg bitwy pod Komarowem. Było to jedno z decydujących starć w wojnie polsko-bolszewickiej. W rekonstrukcji wzięło udział 200 kawalerzystów.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:55
Pierwsze wzmianki na temat świątyni w Żarnowie pochodzą z 1111 roku, czyli czasu lokacji miasta. Na przestrzeni wieków była wielokrotnie dewastowana i łupiona przez Tatarów czy Szwedów.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:20
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:40

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...