TVP Historia 2Program TV na Sobota 1.06.2024

Sobota 1.06
Od teraz
6:30
01.06.1908 r. wprowadzono sygnał SOS. W 1938 r. pojawił się komiksowy Superman. W 1946 r. wydano pierwszy numer pisma Znak. W 1988 r. Pomarańczowa Alternatywa zorganizowała wielki marsz krasnoludków.
WIĘCEJ INFORMACJI
6:32
Na rozkaz Stalina zaczęto budować pod Sewastopolem tzw. miasto bliźniacze. Miały się tam znajdować punkty dowodzenia, szkoły i szpitale oraz arsenały broni jądrowej i fabryki.
WIĘCEJ INFORMACJI
6:55
Zofia Langowska umożliwia młodzieży realizację własnych pasji. W Policealnym Studium Rzemiosł Artystycznych w Rzepczynie młodzi uczą się witrażownictwa i renowacji mebli.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:05
Przed laty na ul. Fabrycznej w Ludwikowicach Kłodzkich, tętniło życie. Teraz nie działa tu żaden zakład. Ludzie są bez pracy i pieniędzy.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:10
Filmowy portret Erazma Ciołka, zmarłego w 2012 roku fotografa. Artysta, wierny ideałom Solidarności, uchwycił w swoich dziełach m.in. wyjątkowe znaczenie wydarzeń sierpnia 1980 roku.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:10
Anonimowy darczyńca finansuje pobyt Zosi w sanatorium. Gdy atmosfera w domu Szymbartów robi się nieznośna, Ewa ucieka od nich i zamieszkuje u nieco zwariowanego malarza i jego matki.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:05
Serial o przygodach zbójnickiej kompanii, dowodzonej przez dzielnego i walczącego z bezprawiem Janosika.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:50
10:40
Autorzy obserwują mieszkańców naszych lasów w ich naturalnym środowisku. W okresie wczesnej wiosny przyroda budzi się do życia. Filmowa kamera wychwytuje zwyczaje żurawia, ziarnojada czy dudka.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:00
Seria, w której widzowie poznają największe miasta bałkańskie: Lublanę, Sarajewo, Belgrad, Sofię i Bukareszt. Wielu Europejczyków nadal kojarzy te miejsca z socjalistyczną dyktaturą. Dla większości są to miasta krwawych wojen lat 90. Okazuje się jednak, że oferują one ekscytującą i inspirującą teraźniejszość z dużym potencjałem na przyszłość.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:50
Widzowie poznają historie miłośników miododajnych owadów, których zwyczaje są warunkiem przetrwania wielu gatunków zwierząt. Uczestnicy programu podporządkowali swoje życie cyklowi hodowli pszczół.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:15
Opowieść o twórcy postaci Tytusa, Romka i A'Tomka. Pretekstem do refleksji o życiu i dorobku Papcia Chmiela jest jego spotkanie z 13-letnim fanem Olafem. Autor odpowiada na pytania chłopca.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:05
Cykl reportaży o pamięci i przemijaniu. Mają one inspirować widzów do poznania wielokulturowej przeszłości Podlasia, w którym przez setki lat współistniały różne kultury, narody i religie.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:20
Próba wskazania prawdziwego miejsca narodzin dynastii Piastów. Eksperci dociekają, czy jest nim Gniezno, czy gród w Kaliszu.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:05
Niewidomy pianista zdobywa sławę. Zmaga się z nałogiem i samotnością.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:00
Pierwsze kompleksowe opracowanie poświęcone historii polskiej kuchni, które systematycznie prezentuje istotę i bogactwo kulinarne, jakie otrzymaliśmy do naszych przodków.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:40
Wiele zawodów odeszło w zapomnienie. Przejście do historii może też czekać wikliniarzy, bednarzy, kołodziejów czy garncarzy. W programie rzemieślnicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:00
17:55
W okresie międzywojnia pracownicy otrzymali dwutygodniowy, płatny urlop. W Polsce pojawiły się wówczas nowe kurorty, a państwo dopłacało do rozwoju turystyki.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:00
Starszy pan Ratajczak stroni od ludzi. Kiedy jednak psuje się jego telewizor, nawiązuje kontakt z sąsiadką. Razem oglądają telewizję.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:50
Sylwetki wybitnych naukowców, odkrywców i pionierów II Rzeczypospolitej. Alina Czerniakowska ukazuje losy wielkich ludzi i dokonania. Wśród nich znaleźli się Ignacy Mościcki oraz Stefan Bryła.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:10
Zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę historyczną. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund i finału. Zwycięzca otrzymuje tytuł 'Giganta historii' i 20 tys. zł.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:00
Perypetie inżyniera Karwowskiego, jego żony Magdy, ich dorosłych dzieci i wnuków. Stefan musi stawić czoła nowej rzeczywistości po 1989 r.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:55
Opactwo benedyktynów na Świętym Krzyżu ma szczególne znaczenie dla kultury i dziedzictwa polskiego dzięki swojej wartości historycznej oraz religijnej. To jeden z najstarszych klasztorów w Polsce.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:00
Opowieść o dramacie, który rozegrał się w 1943 roku we wsi Sochy. Niemcy wymordowali mieszkańców. Ostał się jeden dom. Ocalała garstka ludzi.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:00
Jesienią 1806 roku wojna zagościła w Rzeczypospolitej. Armie Napoleona Bonapartego w kampanii prowadzonej przeciwko pruskiemu królowi Fryderykowi Wilhelmowi zamierzały zająć Gdańsk.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:25
Codzienne życie mieszkańców Europy w latach 1889-1945. Twórcy opierają się na obszernych materiałach archiwalnych. Pokazują losy Hitlera na społecznym tle w pierwszej połowie XX wieku.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:20
23:30
Serial na podstawie głośnej, częściowo autobiograficznej książki Wiktora Suworowa.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:20
Leszek Zachuta wraz z żoną Marią przez 30 lat dokumentował życie i działalność generała Augusta Fieldorfa Nila. Gość programu przybliża postać patrona Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:35
Zabytki w Brzegu mają duże znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Śląska i całego kraju. Rezydencja o XIII-wiecznej genezie to jeden z najważniejszych zamków renesansowych w tej części Europy.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:40
Na jednej z bocznic w Helu zbiera się grupa uczestników turnusu wczasów wagonowych. To coraz mniej popularna forma spędzania wakacji.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:30
W 1984 r. rozpoczął się proces morderców księdza Popiełuszki. Minęło 40 lat od tamtych wydarzeń. Oskarżycielem posiłkowym był Jan Olszewski. Widzowie zobaczą odtworzony proces toruński.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:50
2 czerwca 1946 roku odbyło się referendum, w którym Włosi opowiedzieli się za ustrojem republikańskim. W 1953 roku koronowano Elżbietę II. W 1961 roku zaczęły obowiązywać nowe zasady nauczania w PRL.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:55

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...