TVP Historia 2Program TV na Piątek 29.03.2024

Piątek 29.03
Od 20:00
20:00
1945 rok. Losy mieszkańców powojennej Warszawy. Trwa wojna, lecz do Warszawy, do domu na Złotej, wracają przedwojenni mieszkańcy.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:35
Losy zakonnicy kanonizowanej przez Jana Pawła II.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:45
Autorzy przedstawiają losy wyjątkowych zabytków i dzieł sztuki.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:55
Autor filmu próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu Polacy są otwarci na słowa Jana Pawła II i gotowi przyjąć jego orędzie.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:45
Okoliczności śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Dokument bazuje na materiałach archiwalnych IPN, które dotąd nie były wykorzystane w warstwie obrazu i dźwięku. Film wzbogacają opinie historyków.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:40
Seria dokumentalna opowiada o gatunkach zwierząt, które przeniosły się do innych ekosystemów niż ich rodzime. Ptak nandu, spokrewniony ze strusiem, drepcze po zaśnieżonych polach północnych Niemiec. Nieoczekiwanie nad katedrą w Kolonii przelatują stada jasnozielonych papug. A podobne do bobra nutrie z pomarańczowymi zębami obgryzają francuskie i holenderskie tamy kanałowe. Wszystkie te gatunki są obce na tych terytoriach i podejrzewa się, że powodują szkody ekologiczne oraz ekonomiczne. Choć UE chce walczyć z takimi inwazyjnymi zwierzętami, okazuje się to trudne. Na dodatek nieprzygotowana na to biurokracja, skłóceni naukowcy i niedoinformowani obywatele ułatwiają rozprzestrzenianie się tych zwierząt. Seria dociera do sedna problemu. Twórcy wybrali jako przykłady trzy istotne, a także interesujące gatunki.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:30
Duchowni rzymskokatoliccy, protestanccy, prawosławni i osoby świeckie przedstawiają filozoficzne i kulturoznawcze spojrzenia na dzieła wybitnych postaci religii i kultury w kontekście Wielkiego Postu.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:35
Serial dokumentalny opowiada o regionach, które przeszły i nadal przechodzą radykalne zmiany. Tam, gdzie flora i fauna zostały kiedyś wytępione, by zrobić miejsce dla rolnictwa, przemysłu i wydobycia surowców, teraz natura wraca do siebie. Krajobrazy kwitną nowym życiem po tym, jak stare przemysły zostały zlikwidowane. Na Wielkich Jeziorach Ameryki Północnej, w lasach deszczowych Kostaryki i na silnie zanieczyszczonych rzekach na Łużycach we wschodnich Niemczech rozległe obszary przekształcają się w bogate gatunkowo cuda natury. Biolodzy tworzą tereny podmokłe z terenów poprzemysłowych, ekolodzy zamieniają pastwiska dla bydła w lasy tropikalne, a dzielnice zniszczone przez wydobycie węgla brunatnego tworzą schronienie dla rzadkich gatunków. Szereg fascynujących projektów pokazuje, że nawet zniszczenie może zapewnić nowy początek naturze.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:30
Znane osobistości opowiadają o swoich ulubionych historycznych bohaterach, którzy stali się wzorem do naśladowania oraz wpłynęli na ich życie. Wybory niektórych sław okażą się bardzo zaskakujące.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:33
Rok 1399. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:55
W roku 1912 zmarł Karol May, w 1943 życie zakończył Jan Bytnar "Rudy", w 1963 Maria Dąbrowska w swoich dziennikach skomentowała podwyżki cen, a w 1995 roku w Paryżu otwarto nową Bibliotekę Narodową.
WIĘCEJ INFORMACJI
3:00

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...