TVP HistoriaProgram TV na Środa 26.02.2025
20:00 |
Montag, Garbo, Fuchs, Penkovsky to nazwiska tajnych agentów, którzy w XX wieku zmienili bieg historii. Ta seria opowiada o szpiegostwie związanym z największymi wydarzeniami w dziejach.
|
---|---|
21:00 |
Anna Odi od trzeciego dnia życia mieszka na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Jest córką Józefa Odiego, więźnia KL Auschwitz, oraz Miry, która przeżyła kilka obozów, m.in. Ravensbrück i Buchenwald. Po wojnie jej rodzice współtworzyli muzeum, gdzie urodziły się ich dzieci. Anna mieszka tam do dzisiaj, pracując w Dziale Zbiorów Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau. Od dzieciństwa miejsce to było jej domem i inspiracją, co oddaje jej dziecięcy rysunek drutów i szubienicy widzianych z okna. Mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal angażuje się w swoje obowiązki, wciąż będąc w kontakcie z więźniami, ich rodzinami oraz pamiątkami, które odtwarza w pamięci. Jej życie to nieustanne przypominanie o historii i ofiarach obozu. Film ukazuje jej codzienność, zarówno w pracy, jak i poza nią, podkreślając, że życie Anny niemal całkowicie jest powiązane z misją utrwalania pamięci o Auschwitz.
|
21:55 |
Jedna z części, obok 'W odmętach Ravensbruck', dyptyku o rzeczywistości nazistowskich obozów koncentracyjnych. W Gusen więźniowie doznali cierpień, które dziś przekraczają granice ludzkiej wyobraźni.
|
22:35 |
I wojna światowa oczami 14-letniej Anny Kuklik z Dębińska, 12-letniej Elfriede Kuhry z Piły oraz innych osób cywilnych. W programie uwzględniono uwagi z prywatnych zapisów żołnierzy.
|
|
|
23:40 |
![]() Bogusław Wołoszański relacjonuje przebieg bitwy pod Komarowem. Było to jedno z decydujących starć w wojnie polsko-bolszewickiej. W rekonstrukcji wzięło udział 200 kawalerzystów.
|
0:45 |
![]() Pierwsze wzmianki na temat świątyni w Żarnowie pochodzą z 1111 roku, czyli czasu lokacji miasta. Na przestrzeni wieków była wielokrotnie dewastowana i łupiona przez Tatarów czy Szwedów.
|
1:25 |
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
|
1:55 |
|
Lista stacji
O stacji TVP Historia
TVP Historia
TVP Historia jest wyspecjalizowanym kanałem tematycznym, należącym do Telewizji Polskiej. Jego zadaniem jest dostarczanie widzom programów, które poruszają szeroko rozumianą tematykę historyczną (do starożytności po historię najnowszą). Jego celem jest również prezentacja tych procesów historycznych, które mają szczególny wpływ na współczesność. W ofercie TVP Historia nie brakuje aktualnych wyników badań historyków oraz wzmianek o inicjatywach, kultywujących dziedzictwo narodowe.
TVP Historia prezentuje reportaże, filmy (zarówno fabularne i dokumentalne), seriale, zapisy dokumentalne czy magazyny informacyjno-publicystyczne. Wiele z prezentowanych materiałów to produkcje własne Telewizji Polskiej oraz jej zasoby archiwalne. Emitowane są również produkcje zagraniczne. W ten sposób stacja popularyzuje wiedzę o kulturowym oraz historycznym dziedzictwie regionów Polski oraz Europy i świata.
TVP Historia nadaje w formacje SD 16:9.
Historia TVP Historia
TVP Historia jest historycznym kanałem Telewizji Polskiej. Uchwałę o przyznaniu dla niego koncesji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła końcem 2006 roku. Natomiast nadawanie stacja rozpoczęła 3 maja 2007 roku.
W ofercie TVP Historia są polskie seriale - zarówno te komediowe, jak i historyczne (na przykład: „Alternatywy 4” czy „1920. Wojna i miłość”), cykl felietonów „Wojna w eterze”, cykl dokumentalny „Polska Kronika Filmowa” oraz program historyczny tworzony przez popularyzatora historii, Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku”.
TVP Historia ma siedzibę przy ul. Jana Pawła Woronicza 17 w Warszawie. Początkowo był to kanał ogólnodostępny, niekodowany – z czasem jednak go zakodowano.
Gdzie można oglądać TVP Historia?
Kanał TVP Historia od samego początku jest dostępny w ramach telewizji naziemnej. Za pośrednictwem satelitów Hot Bird ma formę zakodowaną (w praktyce: dostęp do niego mają wyłącznie widzowie, którzy przebywają na terenie Polski).
TVP Historia znajduje się na multipleksie trzecim, nadawanym w paśmie UHF w całości przeznaczonym na kanały Telewizji Polskiej. Jest dostępny na wszystkich platformach telewizji cyfrowej, a także w sieciach kablowych.
TVP Historia ma rozbudowany serwis internetowy – dzięki temu, w Internecie można oglądać powtórki popularnych programów.
Powiązane stacje telewizyjne z TVP Historia
1 marca 2021 roku swoją premierę miał TVP Historia 2, czyli internetowy kanał należący do Telewizji Polskiej, także poświęcony historii. Jest on dostępny w serwisie internetowym (pod adresem historia2.tvp.pl) oraz na platformach hybrydowych (na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej). Założenie jest następujące: ta stacja ma poszerzyć zasięg oraz grupę odbiorców TVP Historia. W związku z tym, jest promowana hasłem „Jeszcze więcej historii”.
Więcej o TVP Historia
Kanał TVP Historia ma swoją stronę internetową www.historia.tvp.pl. Stacja ma także kanał na YouTube oraz jest dostępna w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter.