Lalka | odc. 1: Powrót

serial obyczajowy Polska 1977  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Ekranizacja powieści Bolesława Prusa. Warszawa po 1863 roku. Serial ukazuje dzieje nieodwzajemnionej miłości bogatego kupca, Stanisława Wokulskiego, do arystokratki Izabeli Łęckiej.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Warszawa, rok 1878. Przy Krakowskim Przedmieściu mieści się wielki sklep galanteryjny "J. Mincel i S. Wokulski". W czasie nieobecności właściciela, a jednocześnie przyjaciela, Stanisława Wokulskiego, sklep prowadzi pan Ignacy Rzecki. Pewnego dnia pryncypał wraca z zagranicy i przywozi znaczny majątek. Dorobił się go na dostawach dla wojska. Wkrótce zamożny kupiec zakochuje się w pięknej arystokratce Izabeli Łęckiej, i to staje się główną motywacją jego działań. Ona jednak widzi w nim tylko żałosnego parweniusza.

W tym odcinku

Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie po powstaniu styczniowym. Na bogato zarysowanym tle społeczno-obyczajowym zostały przedstawione dzieje nieodwzajemnionej miłości bogatego kupca, Stanisława Wokulskiego, który dorobił się ogromnego majątku na dostawach wojskowych dla Rosji, do pięknej, wyrachowanej arystokratki z podupadającego rodu - Izabeli Łęckiej (Małgorzata Braunek). Głównemu wątkowi towarzyszy kilkanaście wątków drugoplanowych, jak przyjaźń Wokulskiego z Ignacym Rzeckim (Bronisław Pawlik) oraz liczne epizody charakteryzujące w przekroju przedstawicieli polskiego społeczeństwa końca XIX wieku. Scenariusz do filmu powstał na motywach znanej powieści Bolesława Prusa pod tym samym tytułem.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...