Sensacje XX wieku: Najwyższa stawka, część 6

program historyczny Polska 1997  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

W 1963 r. Lyndon B. Johnson został prezydentem USA, a jego kadencja wiązała się z eskalacją wojny w Wietnamie. Zmiana prezydenta zbiegła się w czasie z objęciem władzy w ZSRR przez Leonida Breżniewa.

Oglądaj w telewizji

Czw 18.12 0:55
TVP Historia 2logo
Czw 18.12 1:15
TVP Historialogo

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

W 1963 roku prezydentem USA został Lyndon B. Johnson, z którego kadencją wiąże się eskalacja wojny w Wietnamie, która osiągnęła apogeum pod koniec lat 60. Program przedstawia najważniejsze wydarzenia prowadzące do wybuchu konfliktu, w tym incydent w Zatoce Tonkińskiej. Zmiana na stanowisku prezydenta w Stanach Zjednoczonych zbiegła się w czasie z odwołaniem Nikity Chruszczowa i objęciem władzy w ZSRR przez Leonida Breżniewa. Największym wyzwaniem dla Breżniewa była próba demokratyzacji w Czechosłowacji, brutalnie stłumiona w 1968 roku. Stany Zjednoczone, zajęte wojną w Wietnamie i wewnętrznymi zmianami politycznymi, nie zdecydowały się wówczas na żadną reakcję.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...