Marzyciele: Śmigły - Rydz
W skrócie
W 1917 roku Edward Rydz został szefem Polskiej Organizacji Wojskowej. W wojnie polsko-bolszewickiej zyskał sławę jako wybitny dowódca liniowy. W 1936 roku objął funkcję Marszałka Polski.
Oglądaj w telewizji
Opis
Cykl prezentujący sylwetki Polaków, którzy podjęli walkę o niepodległość Ojczyzny oraz byli związani z Krakowem. W czasie rozbiorów i utraty polskiej państwowości dawna stolica Polski stała się centrum myśli niepodległościowej. Miasto było miejscem licznych powstań, spisków, konspiracji oraz batalii. Dążenia niepodległościowe trwały do momentu całkowitego odzyskania suwerenności.
Edward Rydz przyszedł na świat w Brzeżanach na Kresach. Studiował na ASP w Krakowie i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1914 roku stanął na czele batalionu Legionów Polskich, a w 1917 roku, po uwięzieniu Piłsudskiego w Magdeburgu, mianowano go na szefa Polskiej Organizacji Wojskowej. W wojnie polsko-bolszewickiej zyskał sławę jako wybitny dowódca liniowy. Po śmierci Naczelnika Państwa w 1935 roku objął posadę Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, a rok później Marszałka Polski. Był zwolennikiem silnego, zmilitaryzowanego państwa.