Marzyciele: Fabryka Zieleniewskich

program publicystyczny Polska 2018-2021  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Fabrykę Zieleniewskich założył Ludwik. Jego synowie Leon i Edmund w 1907 roku przenieśli produkcję do Grzegórzek. Przed wybuchem II wojny światowej w ich fabryce pracowało ponad tysiąc robotników.

Oglądaj w telewizji

Pt 7.06 6:03
TVP Historia 2logo

Opis

Cykl prezentujący sylwetki Polaków, którzy podjęli walkę o niepodległość Ojczyzny oraz byli związani z Krakowem. W czasie rozbiorów i utraty polskiej państwowości dawna stolica Polski stała się centrum myśli niepodległościowej. Miasto było miejscem licznych powstań, spisków, konspiracji oraz batalii. Dążenia niepodległościowe trwały do momentu całkowitego odzyskania suwerenności.

Fabryka Zieleniewskich została założona przez Ludwika Zieleniewskiego. Budynek jego kuźni parowej zachował się do dzisiaj. Synowie Leon i Edmund w 1907 roku przenieśli produkcję do Grzegórzek, gdzie wybudowano nowoczesną fabrykę. W okresie międzywojennym zakład był znaczącym punktem na mapie przemysłowej Polski produkującym różnorodne maszyny i metalowe konstrukcje, w tym mosty i wagony. Przedsiębiorstwo miało kilka zakładów w Wielkopolsce, na Śląsku i we Lwowie. Przed wybuchem II wojny światowej w fabryce na Grzegórzkach pracowało ponad tysiąc robotników.

Zobacz także

Ładuję...