Matylda (12/13)

serial kostiumowy Polska 2024  od 16 lat

W skrócie

Matylda jest więziona na odludziu. Udaje się jej zmylić Kozaków i uciec. Wyczerpana dociera do majątku Ważkowej. Tadeusz, Witold, Adam i Robert ponawiają szturm na pałac. Dopadają Rubina w lesie.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Druga połowa XIX wieku. Matylda Bilińska uczy się na jednej z lubelskich pensji. Pewnego dnia właścicielka bursy, madame Kretoczkin (Alona Szostak), za mówienie po polsku, czytanie polskiej literatury romantycznej oraz udział w konspiracyjnych zebraniach kobiet, zamierza oddać dziewczynę w ręce policji. Matylda, która jest przekonana, że jej rodzice nie żyją, ucieka wówczas do Brzeziny na Podlasiu. Tam wraz z rodziną mieszka przyjaciel jej ojca, Witold Różański (Dariusz Chojnacki). Żona mężczyzny, Helena (Małgorzata Buczkowska), nie kryje niezadowolenia z przybycia dziewczyny do dworu. Jej uwaga skupiona jest na wydaniu za mąż najstarszej córki, Aleksandry (Emma Giegżno), która kocha z wzajemnością Rosjanina Piotra Sokołowa (Maurycy Popiel). Okoliczny bogacz Maurycy Rubin (Mirosław Haniszewski) mieszka w pałacu z piękną żoną Izabelą (Grażyna Sobocińska) oraz chorującą na serce córeczką Urszulką. Przyjazd Bilińskiej niepokoi go. To właśnie on bowiem przyczynił się do zesłania na Syberię ojca dziewczyny, Tadeusza (Ireneusz Czop), i przejął ich rodzinny majątek. Mężczyzna knuje intrygę. Postanawia wydać Matyldę za swojego syna z pierwszego małżeństwa. Żyjący w cieniu ojca Michał (Karol Franciszek Nowiński) nie ma odwagi zaprotestować. Tymczasem ojciec Matyldy, wykorzystuje okazję i ucieka z katorgi na Syberii. Ścigany jest jednak nie tylko przez Rosjan, ale i ludzi Rubina. W Brzezinie Matylda poznaje przystojnego wdowca, doktora Roberta Bodena (Kamil Szeptycki). Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia i zaczynają snuć wspólne plany. Nie wiedzą jeszcze, że ich los jest już przesądzony...

W tym odcinku

Boden wciąż poszukuje ukochanej. Odnajduje doktora Schellmana, od którego próbuje wydobyć informacje. Tymczasem Matylda jest przetrzymywana na odludziu, w specjalnej klatce. Rubin nakazuje Żabińskiemu, by jej pilnował i ściąga mu do pomocy Kozaków Zachara. Ku niezadowoleniu Heleny, Adam sprowadza do dworu Izabellę z Urszulką. Młody Różański planuje wyjechać z ukochaną do Warszawy lub Petersburga. Gdy Rubin dowiaduje się od Walka o ucieczce żony i córki, natychmiast zjawia się u Różańskich. Izabella, ze względu na dobro córeczki, postanawia wrócić do męża. Matyldzie udaje się przechytrzyć Żabińskiego oraz Kozaków i uciec z kryjówki. Wycieńczona dociera aż w okolice pałacu Ważkowej, która poznaje jej sekret. Obiecuje jednak Bilińskiej, że zachowa dyskrecję. Tadeusz, Witold, Adam i Robert ponawiają szturm na pałac, gdzie ponownie spotykają Wichra, który nie zamierza darować Rubinowi krzywd wyrządzonych Adzie. Witold i Adam przeszukują pałac, podczas gdy reszta grupy rusza za uciekającym Rubinem. Witold odnajduje Wandę Bilińską i uwalnia ją. Adam z kolei próbuje nakłonić Izabellę do kolejnej ucieczki od męża. Tymczasem Tadeusz, Robert i Wicher dopadają w lesie Rubina i Żabińskiego. Dochodzi do krwawego starcia.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...