Matylda (13)

serial kostiumowy Polska 2024  od 16 lat

W skrócie

Matylda zdradza Robertowi, że spodziewa się dziecka, które nie jest jego. Wanda opowiada Bilińskiej historię waśni między jej ojcem a Rubinem, która doprowadziła do tylu tragedii.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Druga połowa XIX wieku. Matylda Bilińska uczy się na jednej z lubelskich pensji. Pewnego dnia właścicielka bursy, madame Kretoczkin (Alona Szostak), za mówienie po polsku, czytanie polskiej literatury romantycznej oraz udział w konspiracyjnych zebraniach kobiet, zamierza oddać dziewczynę w ręce policji. Matylda, która jest przekonana, że jej rodzice nie żyją, ucieka wówczas do Brzeziny na Podlasiu. Tam wraz z rodziną mieszka przyjaciel jej ojca, Witold Różański (Dariusz Chojnacki). Żona mężczyzny, Helena (Małgorzata Buczkowska), nie kryje niezadowolenia z przybycia dziewczyny do dworu. Jej uwaga skupiona jest na wydaniu za mąż najstarszej córki, Aleksandry (Emma Giegżno), która kocha z wzajemnością Rosjanina Piotra Sokołowa (Maurycy Popiel). Okoliczny bogacz Maurycy Rubin (Mirosław Haniszewski) mieszka w pałacu z piękną żoną Izabelą (Grażyna Sobocińska) oraz chorującą na serce córeczką Urszulką. Przyjazd Bilińskiej niepokoi go. To właśnie on bowiem przyczynił się do zesłania na Syberię ojca dziewczyny, Tadeusza (Ireneusz Czop), i przejął ich rodzinny majątek. Mężczyzna knuje intrygę. Postanawia wydać Matyldę za swojego syna z pierwszego małżeństwa. Żyjący w cieniu ojca Michał (Karol Franciszek Nowiński) nie ma odwagi zaprotestować. Tymczasem ojciec Matyldy, wykorzystuje okazję i ucieka z katorgi na Syberii. Ścigany jest jednak nie tylko przez Rosjan, ale i ludzi Rubina. W Brzezinie Matylda poznaje przystojnego wdowca, doktora Roberta Bodena (Kamil Szeptycki). Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia i zaczynają snuć wspólne plany. Nie wiedzą jeszcze, że ich los jest już przesądzony...

W tym odcinku

Matylda cierpi na koszmary senne i problemy zdrowotne. Otrzymuje jednak od prawnika list potwierdzający, że jest osobą wolną. Rubin traci wpływy. Na domiar złego Izabella zabiera Urszulkę i razem z Adamem Różańskim postanawia uciec do Warszawy. Niebawem Maurycy zastawia na nich zasadzkę. Tadeusz ukrywa się przed policją w lesie. Matylda i Wanda odwiedzają go i snują plany o wyjeździe. Bilińska zdradza Robertowi, że spodziewa się dziecka, które nie jest jego. Boden reaguje na tę wiadomość bardzo emocjonalnie, a zawiedziona kobieta postanawia opuścić dwór w Brzezinie. Ukochany rusza na jej poszukiwania. Znajduje ją na stacji w Lublinie i prosi o wybaczenie. Wanda opowiada Matyldzie historię waśni pomiędzy jej ojcem a Rubinem, która doprowadziła do tylu tragedii. Tymczasem Biliński zasadza się na powóz Rubina, w którym jadą również Adam z Izabellą. W lesie dochodzi do starcia. Tadeusz i Maurycy toczą ze sobą walkę na śmierć i życie.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...