Giganci nauki: Miedź. Złoża, zastosowania, zagrożenia.

teleturniej Polska 2022-2024  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Miedź to półszlachetny metal. Jego nazwa łacińska pochodzi od wyspy Cypr, na której był wydobywany. To miedź zapoczątkowała epokę brązu i od zamierzchłej przeszłości wpływa na rozwój cywilizacji.

Oglądaj w telewizji

Śr 1.05 9:20
TVP Naukalogo

Opis

Autorski teleturniej TVP poświęcony tylko i wyłącznie wiedzy naukowej. Łączy w sobie emocje, zabawę i rywalizację z edukacją, propagowaniem nauki i zgłębianiem jej tajemnic. Każdy odcinek poświęcony jest jednemu tematowi i kończy go wyłonienie jednego zwycięzcy. Zostaje nim osoba, która najlepiej zna odpowiedzi na pytania przygotowane przez ekspertów z danej dziedziny, dziennikarzy i konkurentów. Nie ma tutaj miejsca na przypadek, liczy się tylko wiedza. Laureat programu otrzyma tytuł Giganta Nauki oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych. Format teleturnieju to trzy rundy oraz finał wyłaniający czempiona. Każda runda ma inne zasady, a punkty zdobyte w poszczególnych rundach sumują się.

Miedź to półszlachetny metal, którego nazwa łacińska "cuprum" pochodzi od wyspy Cypr, na której był on dawniej wydobywany. To właśnie miedź zapoczątkowała epokę brązu i od zamierzchłej przeszłości wpływa na rozwój cywilizacji, np. bez niej nie powstałaby elektryczność. Słynna nowojorska Statua Wolności pokryta jest prawie 80 tonami miedzianego kruszcu, który patynując, nadał jej obecny, zielonkawy kolor.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...