Giganci nauki: Miedź. Złoża, zastosowania, zagrożenia.
W skrócie
Miedź to półszlachetny metal. Jego nazwa łacińska pochodzi od wyspy Cypr, na której był wydobywany. To miedź zapoczątkowała epokę brązu i od zamierzchłej przeszłości wpływa na rozwój cywilizacji.
Oglądaj w telewizji
Opis
Autorski teleturniej TVP poświęcony tylko i wyłącznie wiedzy naukowej. Łączy w sobie emocje, zabawę i rywalizację z edukacją, propagowaniem nauki i zgłębianiem jej tajemnic. Każdy odcinek poświęcony jest jednemu tematowi i kończy go wyłonienie jednego zwycięzcy. Zostaje nim osoba, która najlepiej zna odpowiedzi na pytania przygotowane przez ekspertów z danej dziedziny, dziennikarzy i konkurentów. Nie ma tutaj miejsca na przypadek, liczy się tylko wiedza. Laureat programu otrzyma tytuł Giganta Nauki oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych. Format teleturnieju to trzy rundy oraz finał wyłaniający czempiona. Każda runda ma inne zasady, a punkty zdobyte w poszczególnych rundach sumują się.
Miedź to półszlachetny metal, którego nazwa łacińska "cuprum" pochodzi od wyspy Cypr, na której był on dawniej wydobywany. To właśnie miedź zapoczątkowała epokę brązu i od zamierzchłej przeszłości wpływa na rozwój cywilizacji, np. bez niej nie powstałaby elektryczność. Słynna nowojorska Statua Wolności pokryta jest prawie 80 tonami miedzianego kruszcu, który patynując, nadał jej obecny, zielonkawy kolor.