Sensacje XX wieku: Operacja 'Odessa', cześć 2

program historyczny Polska 2004  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

W ostatnich miesiącach istnienia III Rzeszy członkowie SS wdzierali się do banków i wywozili kosztowności. Skarby były ukrywane. Dzięki nim zbrodniarze mogli liczyć na dostatnie życie po wojnie.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

W ostatnich miesiącach istnienia III Rzeszy, kiedy klęska hitlerowskich Niemiec była nieunikniona, członkowie SS wdzierali się do banków i wywozili złoto i kosztowności. Zrabowane w czasach świetności i odebrane ofiarom obozów koncentracyjnych skarby były starannie ukrywane. Dzięki tym bogactwom liczni zbrodniarze z SS mogli liczyć na dostatnie życie w powojennym świecie. O działaniach Niemców dowiedział się jednak amerykański kontrwywiad.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...