Dewajtis (4)

serial kostiumowy Polska 2023  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Majątek w Poświciu trafia do prawowitej spadkobierczyni, córki Kazimierza Orwida, która przyjechała ze Stanów. Towarzyszy jej Clarke Marwitz. Julka i Hania zastają duże zmiany w pałacu.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Adaptacja napisanej w 1889 roku powieści Marii Rodziewiczówny. Umierający ojciec nakłada na Marka Czertwana obowiązek przejęcia pieczy nad majątkiem ziemskim Poświcie, którego właściciel, Kazimierz Orwid, za udział w powstaniu styczniowym został zesłany na Syberię. Chłopak, targany sprzecznymi uczuciami i pragnieniami, musi odnaleźć się w nowej sytuacji. Chwile wytchnienia dają mu rozmowy z tytułowym Dewajtisem, prastarym dębem, który staje się ucieczką od trudów życia i majestatycznym symbolem międzypokoleniowej wspólnoty.

W tym odcinku

Majątek w Poświciu trafia do prawowitej spadkobierczyni, córki Kazimierza Orwida, Ireny, która przyjechała ze Stanów. Opowiada ona Markowi losy swojej rodziny, które pozostawały nieznane przez ponad dwie dekady. Irena liczy na pomoc Czertwana w gospodarstwie, jednak mężczyzna wymawia się ważnymi obowiązkami. Julka i Hania, które przyjechały na letni wypoczynek, zastają duże zmiany w pałacu. Poznają nową właścicielkę i jej towarzysza - Clarke'a Marwitza. Mimo bariery językowej Hania darzy go sympatią, a nawet ratuje z opresji. Przybycie Orwidówny komplikuje plany biznesowe Witolda i Gerasimowa. Panowie knują za plecami Marka.

Występują

Twórcy

Ładuję...